Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dívky zdr. záchranářky se obrátily na ombudsmanku kvůli diskriminaci

15.05.2014

Dívky zdr. záchranářky se obrátily na ombudsmanku kvůli diskriminaci

 

Ombudsmanka se zabývá podezřením na diskriminaci žen ucházejících se o práci záchranářek

 

Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové zjišťuje, za jakých podmínek jsou ženy nabírány k zdravotnické záchranné službě na práci záchranářek a nakolik je toto povolání fyzicky náročné. Některé záchranné služby totiž ženy na záchranářskou práci vůbec nepřijímají.

 

Kancelář ombudsmanky Anny Šabatové zjišťuje, za jakých podmínek jsou ženy nabírány k zdravotnické záchranné službě na práci záchranářek a nakolik je toto povolání fyzicky náročné.

Některé záchranné služby ženy na záchranářskou práci vůbec nepřijímají s odůvodněním, že nemohou ze zákona nosit tak těžká břemena jako muži.

Výsledky tohoto výzkumu budou známy v druhé polovině letošního roku, řekla mluvčí kanceláře veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

Podnět k výzkumu daly ženy, které záchranná služba nepřijala na záchranářskou práci. Některé z nich se obrátily na kancelář ombudsmanky. Ženy upozornily na to, že nebyly přijaty do zaměstnání u záchranky jen s odkazem na příslušné nařízení vlády z roku 2007. Tento dokument obsahuje tzv. hmotnostní limity pro manipulaci s břemeny, které jsou rozdílné pro muže a ženy.

Podle nařízení mohou ženy v zaměstnání manipulovat s břemeny do 20 kilogramů, muži do 50 kilogramů. "Zajímá nás, jak probíhají přijímací pohovory k záchrance, nakolik je zohledňována fyzická kondice uchazečky o zaměstnání," uvedla mluvčí.

U jihomoravské záchranné služby pracují i záchranářky. "Samozřejmě při výjezdech, kde je nutná fyzická zdatnost, používají různé pomůcky, například tzv. schodolezy," řekla dnes ČTK mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.

Vladimír Klepáč

Zdroj: tribune.cz + zajímavá diskuze

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.