Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dobrovolný hasič si kvůli metálu vymyslel, že zachránil dítě a degradoval tak práci stovek poctivých lidí a činy skutečných hrdinů :-(

26.06.2017

Dobrovolný hasič si kvůli metálu vymyslel, že zachránil dítě a degradoval tak práci stovek poctivých lidí a činy skutečných hrdinů :-(

 

 

Policisté v Hradci Králové se zabývají případem udělení Zlatého záchranářského kříže dobrovolnému hasiči Milanu Zadrobílkovi. Pravděpodobně si vymyslel, že zachránil při dopravní nehodě život ročního dítěte, a sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě ho sbor dobrovolných hasičů Stěžery k ocenění doporučil. Policii se přiznal, půjde pravděpodobně o přestupek.

 

Záchranářský kříž, který v dubnu převzal na Pražském hradě, už hasič vrátil. Také se omluvil. Uvedla to v neděli televize Nova.

Podle děkovného dopisu s gramatickými chybami, pod kterým je podepsán neexistující lékař z orlickoústecké záchranné služby, zachránil Zadrobílek život ročnímu chlapci loni v lednu.

„Devětadvacetiletý muž se policistům ke lži přiznal," řekla televizi mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová. "Sám si napsal děkovný dopis, na jehož základě byl posléze nominován," dodala.

 

Prezident jen předává 

Zlatý záchranářský kříž převzal Zadrobílek z rukou prezidenta Miloše Zemana, podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident ocenění pouze předává a výběr oceněných je plně v gesci organizátorů projektu.

Šéfka nominace projektu Zlatý záchranářský kříž Jana Bradáčová to potvrdila. "Hrad jenom dělá laskavost, že uděluje ta ocenění, čímž zvyšuje kredit tohoto projektu," řekla Nově.

V letošním ročníku Zlatých záchranářských křížů porotci posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích. Hlavní ocenění dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo. Zadrobílek si podle organizátorů odnesl cenu za zástavu krvácení u ročního dítěte s vážnou řeznou ranou na krku.

Zdroj i foto: novinky.cz

 

 

P.S. Už jsme si celkem zvykli, že přemotivovaný či nedoceněný dobrovolný hasič sem tam něco sám zapálí, aby se mohl prezentovat jako hrdina, který požár hasí jako první a čeká ovace. Vymyslet si ale takový příběh aby se mohl vtěřit mezi skutečné hrdiny je dle mého hodně přes čáru! Je ale také škoda, že se nechalo oklamat jeho okolí a pořadatel, který neprovedl byť jen minimální šetření, zdali k činu vůbec došlo a pokud ano, tak jestli podíl tohoto hasiče parazita na zásahu byl skutečně takový, jakým se sám prezentuje.

Přiznám se, že znám osobně několik skutečných a zasloužených držitelů Zlatého záchranářského kříže a o to více mě tak konání dobrovolného hasiče a následná medializace mrzí. Jak jeden hlupák dokáže pokazit úsilí tolika poctivých lidí.

Závěrem jen připomenu, že i naší organizaci, Komorě záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky bylo v rámci předávání ocenění Zlatý záchranářský kříž na Pražském hradě v roce 2015 předáno Čestné uznání za výjimečný přínos pro záchranářství.

Doufám tedy, že tento incident nebude mít na pořádání této akce žádný zásadní negativní vliv.

 

Sigmund

 

 

 

 

Komentáře k článku
 • Jan Pokorný Reagovat 27.06.2017
  https://www.youtube.com/watch?v=Q4HR8rexy1c

  Většina lidí pomůže spont. a na nějaký záchranářský metály nota bene z rukou někoho co hulí cigáro, chlastá alkohol a v náručí má děcko a takto se prezentuje jako lidový prezident před novináři z vysoka..., ostatní jsou F dg.... a zpráva z Maďarska to asi přebije...

  Tak hlavně že tu nehodu taky nenachystal...
  • Drahomír Sigmund Reagovat 29.06.2017
   Zpráva z Maďarska, kdo nezaregistroval v médiích:

   Maďar tvrdil záchranářům, že se mu topí dítě, ve skutečnosti chtěl pomoc pro psa

   Na tísňovou linku v Maďarsku zavolal zoufalý muž a oznámil, že se mu v jezeře topí jeho pětileté dítě. Když na místo dorazil záchranářský vrtulník a sanitka, muž se přiznal, že se topí jeho pes, nikoliv dítě.

   Server hirpress.hu v pondělí napsal, že případ se stal v pátek v obci Délegyháza v centrální části země. Muž se přiznal, že vědomě lhal o tom, že se topí dítě, aby záchranáři určitě přijeli.
   „Na místo dorazil jako první vrtulník a záchranáři na místě nenašli žádné dítě, ale pětiletého psa boxera, který už nejevil známky života,“ napsal server.

   Navzdory jasné lži se půl hodiny pokoušeli psa oživit, ale bez úspěchu. „Muž poté záchranáře napadl a vyčítal jim, že přijeli pozdě, proto pes zemřel,“ napsal web.

   Záchranáři podali na muže žalobu za zneužití tísňové linky a za napadení.
 • Jana Bradáčová Reagovat 28.06.2017
  Přesně tak, pane prezidente!
  Nominaci kardinálně dokopali na Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, kde měli CELÝ JEDEN ROK jakoby děkovný dopis s názvem "oděkování" (mimochodem doposud odmítá, že by to psal on, ale styl sms-sek vyměněných se mnou velmi podezřele odpovídá. Každý jen minimálně vzdělaný člověk by alespoň pojal podezření.
  Dopid dostali místní dobráci, ale těm bych nic za vinu nedala, jsou to skvělí hoši a opravdu nemusí mít státnici z češtiny. Oni to v dobré víře poslali v systému na jejich hasičská ocenění a od té doby si v ŽÁDNÉ JEJICH OKRESNÍ A KRAJSKÉ A CELOSTÁTNÍ KOMISI I DOKONCE PŘI POSUZOVÁNÍ NA NEJVYŠŠÍ JEJICH (DOBROVOLNÍ HASIČI) VYZNAMENÁNÍ - MYSLÍM MEDAILI SDRUŽENÍ ZA STATEČNOST, NEVŠIMLI TĚCH ŠÍLENÝCH HRUBEK V TZV. "ODĚKOVÁNÍ" ?
  STATUT OCENĚNÍ nám přikazuje ověřovat bez výjimky všechna laická ocenění. Ne však ocenění profesionálních a poloprofesionálních složek IZS, natož pokud jsou nám doručeny přímo z centrály Sdružení DH ČMS. To bychom stejně tak nemohli důvěřovat ani Červenému kříži, Horské službě, Odborné společnosti pro Urgentní medicínu, nebo snad ani Vaší komoře?

  Mimochodem, dokážete si představit, jak mi bylo, když mi obyčejnou poštou přišel minibalík , kde byl odznáček ZZK zabalený v útržku papírové kuchyňské role v krabičce od nejlevnějšího Jemča čaje? Žádná omluva, on je přece hrdina. Doposud má u sebe Diplom i vázu.

  MUDr. Gianna CONTI Bradáčová, MBA
  garantka ZZK

Copyright © 2018 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.