Domácí porody = záchranka pouze v nechtěné roli hasičů komplikací

06.08.2014

Domácí porody = záchranka pouze v nechtěné roli hasičů komplikací

Posádky ZZS na Frýdecko-Místecku zachraňovaly ženu po domácím porodu

Záchranáři ZZS MSK vyjížděli v pondělí 4. 8. k vážně ohrožené ženě na Frýdecko-Místecku. Před desátou hodinou dopolední přijali operátoři tísňovou výzvu k pacientce po porodu v obci Krásná v Beskydech. Na udané místo ihned vyjela pozemní posádka zdravotnické záchranné služby a pomoci vzlétl i vrtulník LZS z Ostravy. Po jedenácti minutách od nahlášení události přistál na příjezdové cestě u domu.

Dvaatřicetiletá žena v ranních hodinách doma porodila dítě. Miminko bylo v pořádku, stav rodičky se však začal komplikovat. U pacientky došlo postupně ke značné a život ohrožující krevní ztrátě. V době příjezdu záchranářů byla při vědomí, jevila již však známky šokového stavu. Tým záchranné služby zajistil ženě žilní vstup a zahájil podávání potřebných farmak, podal kyslík. Pacientka byla poté letecky a za stále monitorace životních funkcí, přepravena do frýdecko-místecké nemocnice.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

Žena z Beskyd, která málem vykrvácela při porodu, opustila nemocnici

Dvaatřicetiletá žena z Beskyd, která v pondělí málem vykrvácela při domácím porodu a záchranáři ji ještě v tentýž den převezli do nemocnice, už je zpátky doma. Ráno podepsala reverz, takže ji lékaři na její vlastní riziko propustili. V úterý to potvrdila mluvčí frýdecko-místecké nemocnice Jolana Filipová.

„Rodička dnes (v úterý pozn. red.) na vlastní žádost opustila porodnici,“ uvedla mluvčí bez bližších komentářů.

Záchranáři v obci Krásná zasahovali v pondělí dopoledne. Žena přivedla na svět zdravé dítě v ranních hodinách, následně ale podle záchranářů málem vykrvácela. Podle mluvčího záchranky Lukáše Humpla došlo u ženy postupně ke značné až život ohrožující krevní ztrátě.

„Při příjezdu záchranářů byla při vědomí, avšak v šokovém stavu,“ řekl mluvčí. Záchranáři novopečené mamince podali potřebné léky přes žilní vstup a kyslík. Poté ji vrtulníkem transportovali do frýdecko-místecké nemocnice. Krátce poté sem tatínek přivezl i novorozence.

hon, den, Právo

Zdroj: novinky.cz

P. S. Z nemocnice pravděpodobně spěchala kvůli tomu, aby mohla co nejdříve poděkovat pracovníkům ZZS Moravskoslezského kraje, kteří se podíleli na její záchraně poté, co se sama rozhodla pro rizikové chování. Porod doma totiž nic jiného, než rizikové a nezodpovědné chování není.

• Kovář Vladimír Reagovat 06.08.2014
    Můj názor je ten chceš rodit doma dobře ale jestliže se vyskytne problém a voláš si záchrannou službu vše si zaplatíš.Také jsem měl takový případ por.asistence se na poslední chvíli něco nezdálo tak si nás zavolala a rodili jsme v sanitě.A rodička se v nemocnici nenechala ani prohlédnout a vyšetřit.
  • Jan Červený Reagovat 07.08.2014
    Můj názor je ten, že každá žena se může svobodně rozhodnout kde a jak porodí. Jen musí mít dostatek kvalitních informací, aby věděla do čeho jde. Rizikové chování to určitě je. S tou zodpovědností bych to tak nepaušalizoval. A platit taky ne. Dokud neplatí opilci, "teplůtkáři" a podobní, nevidím důvod, proč by měla platit žena za to, že konala jak podle jejího vědomí a svědomí bylo nejlepší. To je holt naše práce, tahat lidi ze "sraček"...
  • Martin Sikora Reagovat 08.08.2014
    Přidávám se ke komentáři Jana Červeného. Myslím, že je to velmi pěkně napsané!!!
  • Ctirad Novák Reagovat 18.08.2014
    Asi si budou muset lidi zvyknout, že novorozenecká úmrtnost opět vzroste a naprosto zbytečně.