Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Dva nové heliporty LZS. Ve FN Brno už v provozu a FN Plzeň v listopadu.

24.09.2015

Dva nové heliporty LZS. Ve FN Brno už v provozu a FN Plzeň v listopadu.

FN Brno má nový heliport za 60 milionů Kč

 

Fakultní nemocnice Brno v areálu v Bohunicích slavnostně otevřela nový heliport za 60 milionů korun. Je 10 metrů vysoký a jeho průměr je přes 36 metrů, řekla novinářům mluvčí nemocnice Anna Mrázová. Polovinu nákladů pokryla dotace z Evropské unie, zbytek zaplatila nemocnice. Součástí stavby bylo vybudování koridoru pro pohodlnější transport pacientů na urgentní příjem. Podle ředitele nemocnice Romana Krause se zlepší péče o pacienty a zkrátí se doba jejich převozu. Plocha zatím funguje ve zkušebním provozu, ostrý provoz bude od 1. října.

 

Stavba se skládá ze tří částí. "Je to samotný heliport, dále spojovací koridor a ještě zastřešení vstupu urgentního příjmu. Díky tomu, že je heliport 10 metrů vysoký, jsme mohli uvnitř spirálové komunikace vybudovat 66 míst pro parkování osobních automobilů," uvedla Mrázová.

V praxi bude situace taková, že vrtulník přistane na heliportu, posádka přepraví pacienta výtahem dolů do zastřešeného spojovacího koridoru a do urgentního příjmu ho dostane pod zastřešeným vstupem. Díky tomu nebude pacient tolik vystaven větru a dalším přírodním vlivům, jako tomu bylo v minulosti. "Jedinečností je to, že si posádka vrtulníku může nastavovat intenzitu osvětlení heliportu pro noční přistání," uvedl Kraus.

Slavnostní přestřižení pásky předcházelo přistání vrtulníku jihomoravské záchranné služby. Jeho pilot Zdeněk Wlasák si nový heliport pochvaluje. Podle něj bylo dříve přistávání problematičtější kvůli větru, nový heliport díky své výšce tyto problémy nemá.

Nový heliport má navíc skoro dvojnásobnou nosnost oproti starému. "Unese 6,4 tuny. Mohou u nás tedy přistávat i vojenské vrtulníky, které mohou zasahovat například u velkých nehod nebo jiných kalamit," dodal Kraus s tím, že starý heliport zůstane v záloze.

Jihomoravská záchranná služba eviduje každý rok stovky případů, ke kterým musí letět vrtulník. Podle mluvčí záchranářů Barbory Zuchové loni letěl zdravotnický vrtulník k více než 700 případům. Podle Krause míří v 90 procentech právě do Fakultní nemocnice Brno, která někdy přijímá vrtulník i několikrát za den.

ČTK

 

FN Plzeň dokončuje nový heliport, zkrátí se transport pacientů

 

Fakultní nemocnice Plzeň, největší zdravotnické zařízení na západě Čech, dokončuje stavbu nového nadzemního heliportu pro přistávání vrtulníků. Díky tomu, že heliport stojí blízko budovy, kde je urgentní příjem, zrychlí se transport pacientů od vrtulníku k ošetření.

 

Náklady na postavení heliportu, který bude uzpůsoben i pro noční přistávání, jsou 44 milionů korun. Nemocnice platí 14 milionů ze svého, zbytek pokryjí dotace, řekl ČTK ředitel nemocnice Václav Šimánek.

„FN Plzeň má status traumacentra a z něj vyplývá, že musíme mít hlavní heliport i pro noční přistávání a jeden záložní heliport,“ uvedl ředitel. Dosavadní heliport je od budovy s urgentním příjmem vzdálen několik stovek metrů. Když přiletí letecká záchranná služba, musí se pacient nejdříve přeložit z vrtulníku do sanitky, ta s ním přejede k urgentnímu příjmu, kde se pacient znovu překládá a odváží na příjem.

„Nový heliport má bezprostřední návaznost krytou lávkou do plus prvního patra, takže personál letecké záchranné služby přímo převeze nemocného na Emergency. Vzdálenost bude asi tak 70 metrů,“ uvedl přednosta Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Richard Pradl.

V Plzeňském a Karlovarském kraji, pro něž traumacentrum nemocnice slouží, létá armádní Letecká záchranná služba s vrtulníky Sokol. Nový heliport je dimenzovaný až do hmotnosti 6,4 tuny a bude tak použitelný i v případě živelních pohrom, kdy se využívají vojenské vrtulníky. Heliport tvoří masivní monolitická deska, která stojí na vyztužených sloupech.

Heliport nemocnice dokončí v druhé polovině listopadu 2015. Stane se z něj hlavní heliport a současné přistávací místo bude záložním heliportem. To ale bude platit jen zhruba pět let. Nemocnice chce totiž postavit nový pavilon chirurgických oborů za 1,5 miliardy korun a v roce 2020 ho otevřít. „Za pět let bude vše jinak, až postavíme nový chirurgický pavilon, bude mít heliport na střeše. Ten se pak stane hlavním heliportem a dnešní budovaný heliport bude záložní,“ dodal Šimánek.

ČTK

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.