Dva poškozené vozy ZZS Msk

13.11.2008

.

Kravaře: sanitka narazila do roury

Kravaře - Žert neznámého vtipálka, který v pátek v noci položil doprostřed cesty v Kravařích nejdříve dřevěnou paletu a pak kanalizační trubku, mohl skončit tragicky.

V tu chvíli totiž projížděly místem dvě posádky záchranné služby, vezoucí zraněného mladého muže.

„Při cestě na místo události spatřil řidič sanitního vozu dřevěnou paletu, která ležela uprostřed vozovky. Musel proto téměř zastavit, aby překážku bezpečně přejel. Překážka se nalézala na silnici při vjezdu do obce, v místech, kde probíhá oprava kanalizace,“ informoval tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl s tím, že po ošetření pacienta se obě výjezdové skupiny vracely za použití výstražných znamení i s vážně zraněným mužem zpět do nemocnice.

„Byla stále noc, tma a hustá mlha. Paleta na vozovce již neležela, na stejném místě však první ze dvou jedoucích vozidel záchranné služby přejelo jiný nezřetelný tmavý předmět, nacházející se na silnici,“ pokračuje Humpl.

Řidič se podle jeho slov domníval, že se jedná o řepnou bulvu, proto stočil řízení tak, aby překážka byla mezi koly. „Řidič osobního vozidla rendez-vouz, který jel za velkou sanitkou stačil pouze zaregistrovat jiskření od podvozku Mercedesu. Poté zachytil předmět i on a ránu považoval o náraz kamene o podvozek. Jelikož kontrolky na palubní desce nesignalizovaly žádnou poruchu, pokračoval v jízdě,“ uvedl.

Vzhledem k akutní situaci byla sanitka nucena pokračovat směrem do nemocnice. Jak Humpl uvedl, teprve tam řidič rendez-vouz zjistil, že je vozidlo poškozeno. Viditelný byl únik oleje a ukázalo se i poškození převodovky.

„Vozidlo muselo být odstaveno a v současné době je mimo provoz. Škoda dosud nebyla stanovena, ale může se pohybovat i v řádu desítek tisíc korun. Posádka po příjezdu do nemocnice neprodleně informovala policii a požádala o odstranění nebezpečného předmětu z vozovky a prošetření události,“ podotkl a doplnil, že řidič poškozené sanitky byl policisty pokutován.

Podle slov záchranářů je evidentní, že předmět, kterým byl, jak se později ukázalo, kus keramického kanalizačního potrubí, musel být někým na vozovku záměrně umístěn. Stejně jako dřevěná paleta, ležící na silnici o několik desítek minut dříve.

„Tento pochybný žertík však ohrozil nejen bezpečnost silničního provozu jako takovou, ale v tomto případě konkrétně i bezpečnost záchranářů a také pacienta, jehož právě transportovali,“ zdůraznil na závěr Lukáš Humpl.

Zdroj: deník.cz