Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

I když z jelena papírově udělám ježka, pořád zůstane fyzicky jelenem

25.02.2010

I když z jelena papírově udělám ježka, pořád zůstane fyzicky jelenem

I přes prázdné kasy záchranek a jejich zřizovatelů bychom si měli zachovat rozum, zdravý úsudek a široký manažerský rozhled, který se neřídí jen děravou kapsou



Ilustrační foto: Encyklopedie.wikia.com

Zhruba v polovině loňského roku, kdy začal platit nový Katalog prací, který byl novelizován veskrze účelově, aby posloužil jako jeden ze stabilizačních prvků k udržení všeobecných sester v nemocnicích, nastalo na všech ZZS doslova zděšení. Osobně se domnívám, že ani autoři novelizace vedeni jasným zadáním nepomysleli na fakt, že všeobecné sestry i v této době tvoří na ZZS v poměru ke zdravotnickým záchranářům většinu, které se samozřejmě novelizace týká také. Kdo tvrdí opak, má k tomuto tvrzení spoustu pochopitelných důvodů, ale pravdu nemá.

Právě proto, že jsem byl nesčetněkrát a při každé možné příležitosti zdravotnickými odbory pomlouvačně vláčen všemi možnými médii, bulletiny, chaty a mítinky, mohu si dovolit tento článek napsat, aniž bych mohl být nařčen, že jsem veden odborovou lobby.
Nejsem. Píši tento článek ze svého bytostného přesvědčení až poté, kdy jsem důkladně nastudoval všechny potřebné normy pro zařazování NLZP na ZZS. Neomezil jsem se pouze na Zákoník práce a Katalog prací, jako Asociace záchranných služeb, která o této problematice jednala 17.2.2010 na Valné hromadě v Karlových Varech.
Pro úplnost přikládám odkaz na Zápis z jednání valné hromady AZZS ČR kde se v bodě 8 zabývá problematikou katalogu prací – 11.platová třída pro všeobecné sestry, a v bodu IX. Usnesení z VH uvádí následující:

"VH AZZS ČR dospěla k závěru, že v souladu se Zákoníkem práce ve stávajícím znění a Katalogem prací ve stávajícím znění, mají být zdravotničtí záchranáři a všeobecné sestry se specializovanou způsobilostí vykonávající činnost zdravotnického záchranáře zařazeni nejvýše do 10. platové třídy /krom výjimek v obou normách uvedených/“.

Tolik citace z usnesení.

V žádném případě není mojí ambicí situaci v oboru, na záchrankách a mezilidsky jakkoli hrotit a narušit, ale některá drobná šťouchnutí si pravděpodobně neodpustím.

Tento článek má spíše oběma stranám posloužit jako další názor, který je podložen legislativou.

I přesto, že se pokusím vysvětlit, proč všeobecná sestra se specializovanou způsobilostí pracující na ZZS má skutečně nárok být zařazena do 11. platové třídy, jedním dechem dodávám, že to automaticky neznamená, že bych loboval za zvýšení mzdy, jako takové. To jsou naprosto rozdílné věci a vím, že ZZS mají finanční problémy stejně, jako celá ČR. Z předchozí věty vyplývá, že nebudu lobovat za vyšší platy, ale za zařazení sester dle platné legislativy a zdravého rozumu.

Vím, že spousta ředitelů, kteří na VH AZZS ČR hlasovali za ponechání všeobecných sester v 10.platové třídě, byla ovlivněna názorem paní ředitelky Ing. Filové, která svůj postup vydávala za správný, dokonce podložený i vyjádřením právníka. Bohužel i právník, pokud dostane špatné zadání, nemůže vydat správné stanovisko. Nelze než souhlasit, že pokud by například všeobecná sestra šla prodávat do zeleniny melouny, nenáležela by jí automaticky 11. platová třída, jen proto, že je sestra. Ale, pokud nelékařský zdravotnický pracovník je zaměstnán k poskytování zdravotní péče, musí být zařazen pouze na pozice, ke kterým získal ODBORNOU ZPŮSOBILOST a poté zařazen i do odpovídající platové třídy.

Z prezenční listiny i ze zápisu samotného je zřejmé, že k jednání o problematice zařazování NLZP na ZZS nebyl přizván nikdo další, a že tak ředitelé sdruženi v AZZS ČR jednali jen na základě svých znalostí této problematiky a materiálů, které k tomu sami použili.
V této souvislosti sám sobě pokládám otázky, na které bych opravdu rád znal odpovědi. Kolik z ředitelů má povědomost o existenci zákona 96/2004 Sb. a jeho prováděcích vyhláškách? U kladných odpovědí, by mne zajímala další odpověď, který z nich tyto normy alespoň četl?

Pokud by totiž při svém rozhodování použili i tyto normy, dostali by mimo jiné i jasné odpovědi na rozdíly mezi poskytováním specifické péče, specializované ošetřovatelské péče a vysoce specializované ošetřovatelské péče, o kterých hovoří v jednotlivých třídách a v jednotlivých odbornostech i Katalog prací.
Také by bez pochyby zjistili, jak se získává pro různé profese a obory NLZP odborná způsobilost potřebná pro výkon toho kterého povolání a že například odborná způsobilost zdravotnického záchranáře se dá získat třemi způsoby, ale způsob, který by udělal ze všeobecné sestry zdravotnického záchranáře tam prostě NENÍ, paní ředitelko. Prostě není. Není tam ani přesto, že všeobecná sestra po získání specializované způsobilosti může činnosti zdravotnického záchranáře vykonávat. To není totéž, že se ze všeobecné sestry na základě této možnosti stává zdravotnický záchranář. Sestra se specializací se na toto povolání včetně specializace připravovala minimálně 10 let. Zdravotnický záchranář 3 roky.

Není ani pravdou, že zdravotničtí záchranáři vykonávají stejnou práci, jako všeobecné sestry. Proto neobstojí ani argument, že ZP hovoří v tom smyslu, že za stejnou práci náleží stejný plat. Všeobecná sestra se specializací pacientům poskytuje vysoce specializovanou péči, kdežto zdravotnický záchranář poskytuje pacientům specifickou péči a to je sakra rozdíl.
Pro upřesnění doplním, že lékař poskytuje pacientům lékařskou péči a proto je také zcela po právu v jiné platové třídě než sestra a záchranář.

Proti „přeoperování“ všeobecné sestry na zdravotnického záchranáře nehovoří jen výše uvedené, ale i další okolnosti. Dle zákona nesmí NLZP vykonávat profese, ke kterým nezískali odbornou způsobilost. Dále se dostanou tyto nesmyslně převedené sestry do problému, až budou žádat o další prodloužení Osvědčení pro práci bez odborného dohledu, tedy možnosti výkonu práce na RZP posádkách. Každý NLZP totiž může žádat o vydání osvědčení jen v těch oborech, ke kterým získal odbornou způsobilost a musí doložit, že určité období za období rozhodné, tuto profesi skutečně vykonával. Pokud byl zařazen jako zdravotnický záchranář a žádá o prodloužení, jako všeobecná sestra (na ZZ nemá odbornou způsobilost) nemůže mu být toto osvědčení pro nevykonávání profese v minulém období vydáno. Kam takové sestry předělané na záchranáře potom dáte? Kdo bude jezdit erzety?


Znovu opakuji, že si jsem vědom ekonomické situace a nelobuji tímto článkem za zvyšování mezd v době, kdy není odkud brát. Nemůžeme ale zároveň dělat z jelenů ježky jenom proto, že ježci méně sežerou a ještě prospí zimu. Takové věci umí jen evoluce, která na to potřebuje miliony let a Lysenko, kterému na to stačilo přesvědčení, doba a země neomezených možností.

Mzda se skládá minimálně z pěti samostatných složek. Pokud tedy ZZS navýšení mezd spojené s převedením sester do 11. platových tříd neunese, upravte raději ostatní složky, než abyste dělali z některých zaměstnanců to, co nejsou, nebo abyste zbytečně porušovali legislativní ustanovení tam, kde to není potřeba.

Závěrem položím jednu hypotetickou otázku, kterou si zodpovězte každý z ředitelů sám. V případě, že by novela katalogu prací minulé léto zařazení sester přeřadila ne o třídu výš, jak se stalo, ale o třídu níž, tedy do 9. platové třídy. Snažili byste se také se stejnou razancí je nepřeřazovat a raději z nich udělali také zdravotnické záchranáře, aby mohli zůstat v 10. platové třídě?

Pokud přeci jen někoho čtení těchto řádků nadzvedlo doporučuji, aby si jej v klidu a bez emocí přečetl ještě jednou a třeba k tomu použil i zmiňovanou legislativu. Je k nalezení na našem webu.


Sigmund
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.