Jsou kraje, kde tomu ještě brání

14.07.2008

.
V poslední době to už zdaleka nejsou jen ojedinělé případy, kdy se posádkám bez lékaře “RZP“ velmi dobře daří v terénu zajistit a ošetřit i závažnější zdravotní komplikace pacientů. Pomalu s každým dnem těchto velice úspěšných zásahů posádek RZP přibývá, ale jen málo které jsou i veřejně publikovány, jako například tento výjezd (výplav) uveřejněný na stránkách ZZS Středočeského kraje :

"11.7. Vodní záchranáři úspěšně zresuscitovali pacienta (Slapy)

Dnes krátce po půlnoci vyjížděla vodní záchranná služba na Slapské přehradě na svůj osmý letošní výjezd. Záchranáři byli voláni k dušnosti muže na hausbótu v zátoce na Ždáni. Záchranáři byli s člunem do pěti minut na místě. Zjistili, že sedmdesátiletý muž je pravděpodobně po koronární příhodě v bezvědomí, nedýchá a nemá srdeční akci. Okamžitě zahájili oživování a přivolali na místo lékařskou posádku ze Zbraslavi. Záchranáři také zajistili muži dýchací cesty s připojením na řízenou plicní ventilaci a pokračovali v resuscitaci. Do příjezdu lékaře měl muž obnovenou srdeční akci. Poté znovu došlo k srdeční zástavě a pacient byl opět úspěšně resuscitován. Na místo byl přivolán Hasičský záchranný sbor, který záchranářům pomohl zajištěného pacienta přenést ze stísněného prostoru hausbótu do člunu. Člunem byl pacient převezen na základnu, kde byl přeložen do sanitního vozu a transportován do IKEMu na koronární oddělení. Na tomto výjezdu je patrné, že záchranářská posádka je plně schopna poskytnout pacientovi adekvátní péči - např. úspěšně obnovit základní životní funkce pacienta bez přítomnosti lékaře v posádce.“

O to více mne těší, že tento případ uveřejnila právě ZZS Středočeského kraje, kde ještě před nedávnou dobou posádky RZP nebyly považovány za adekvátní posádku v PNP, stejně tak, jak se zatím tyto posádky netěší velké oblibě OS UM a MK.

Je velmi dobře, že si samotní záchranáři i díky daleko větší osvětě, na kterou v oblasti kompetencí záchranářů a sester se spec.způsobilostí právě KZ ZZS ČR kladla na webu i konferencích veliký důraz, začínají daleko lépe uvědomovat rozsah svých pravomocí a odpovědností. Že se již lépe orientují v oblasti legislativního rozsahu těchto pravomocí, a že se ani v případech krajní nouze nebojí využít tohoto legislativního institutu k překročení svých pravomocí pro záchranu života nebo odvrácení hrozícího nebezpečí tak, jak jim zákon ukládá.

Bohužel zatím zdaleka ne všechny krajské záchranné služby v takovém konání své posádky RZP podporují. Mám informace i o krajích, kde je za správnou a adekvátně poskytnutou přednemocniční péči penalizují.

I proto uvítám, pokud do diskuze, nebo alespoň na email info@komorazachranaru.cz napíšete zkušenosti z Vašeho kraje. Pozitivní i negativní.