Kde se jednou sebere, tam už se zpravidla nevrací. Nikde, ani na ZZS.

24.11.2013

Kde se jednou sebere, tam už se zpravidla nevrací. Nikde, ani na ZZS.

Jihomoravský kraj lékaře do

záchranek už nevrátí

Krajský úřad Jihomoravského kraje lékaře na základny zdravotní záchranné služby v Mikulově, Slavkově a Velkých Opatovicích zatím nevrátí. Současný systém byl totiž po třech měsících fungování vyhodnocený jako bezproblémový a efektivní.

Sanitky z dotčených měst jezdí bez lékařů, v případě potřeby přijede lékař z jiného území. O navrácení lékařů na základnu usiloval zejména Mikulov, představitelé města poslali kraji petici.

Podle vyjádření hejtmana Michala Haška (ČSSD) lékaři jezdí všude tam, kde je to nutné a nestalo se, že by někde v potřebných případech chyběli. Za tři měsíce měli záchranáři na jižní Moravě zhruba 22.000 výjezdů, což je o 1000 více, než ve stejném období loňského roku.

"Poklesl přitom počet výjezdů lékařů z 9300 v loňském roce na necelých 8000. Jezdí přitom ke všem zásadním věcem. V žádném případě se nestalo, že by nedorazil lékař tam, kde byl nutný. Ukazuje to, že šetříme čas a kapacity," uvedl Hašek.

Ačkoliv nyní se kraj rozhodl lékaře na základny nevracet, Hašek zdůraznil, že analýza a sledování situace bude pokračovat. "Budeme řešit, jak vypadá situace v jednotlivých výjezdových stanovištích a komunikovat se samosprávou obcí," podotkl hejtman.

To vítá i starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS). "Ve městě nyní není ani lékařská služba první pomoci, ani lékaři u záchranářů. Tříměsíční analýza je podle mne málo, objektivní srovnání bude až po jednom roce," řekl Koštial. Zároveň chce podle svých slov nastolit diskuzi o posílení lékařské péče v Mikulově. "Jsme turisticky vyhledávaný region a lékaři tu chybí," dodal starosta.

Na každou posádku s lékařem připadají v Jihomoravském kraji dvě a více posádek bez lékaře. Rozmístěné jsou podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milana Klusáka tak, aby celou jižní Moravu pokryly a v případě potřeby k nemocnému lékař přijel. V rámci Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje funguje 43 posádek ve dne, v noci je jich o několik méně.

Informoval mluvčí kraje Jiří Klement

Zdroj: medical-tribune.cz

Tématu nedostatku lékařů na ZZS se věnujeme v aktualitách už delší dobu.