Ke vzniku komory zdravotních sester bude vláda zřejmě neutrální

13.07.2020

Ke vzniku komory zdravotních sester bude vláda zřejmě neutrální

K poslaneckému návrhu na vznik České komory všeobecných a dětských sester se vláda postaví zřejmě neutrálně. Vyplývá to z podkladů pro její pondělní jednání. K předloze, kterou podepsal i premiér Andrej Babiš (ANO), by měl kabinet vznést desítku připomínek. Dokonce by ve stanovisku pro zákonodárce mohl zpochybnit potřebnost návrhu zákona.

Čtěte také Poslanci navrhují od roku 2022 vznik komory zdravotních sester, dočkáme se i my?

Navrhovaná komora podle vládních legislativců vybočuje z úpravy nynějších samosprávných profesních organizací. Jsou určeny profesím, které jsou převážně vykonávány jako svobodná povolání, přičemž zdravotní sestry jsou většinou v pracovněprávních vztazích, napsali v podkladech pro ministry. Komory mají například lékaři, lékárníci, advokáti a notáři.

Kabinet by se měl pozastavit i nad tím, že členství v komoře by bylo dobrovolné na rozdíl od placeného zápisu do seznamu všeobecných a dětských sester, který by komora vedla. „S ohledem na členský princip, jenž stojí v jádru logiky každé samosprávné profesní komory, je nepřijatelné, aby profesní komora mohla vykonávat pravomoc i nad nečleny,“ stojí v předběžném stanovisku, které po schválení vládou dostanou zákonodárci.

Komora by měla podle předlohy například vydávat stavovské předpisy a účastnit se přípravy zákonů a dalších dokumentů, které se práce nebo vzdělávání zdravotních sester týkají. Měla by mít také pravomoc vést kárné řízení a za přestupky ukládat postihy. Vládní právníci ale v souvislosti s návrhem upozornili na to, že nelze ukládat dohromady více kárných opatření, třeba napomenutí, pokutu i vyškrtnutí ze seznamu za jeden prohřešek.

Orgány komory by měly být podle návrhu krajská sdružení. Nejvyšším orgánem by byl sjezd delegátů, který by volil představenstvo, prezidenta komory a kárnou a revizní komisi.

O předloze, která by měla být účinná od roku 2022, rozhodnou zákonodárci. Není však jisté, zda se s ní poslanci stihnou vypořádat do konce volebního období.

Zdroj: zdravotnickydenik.cz