Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Kolegové záchranáři v Německu se od Nového roku řídí novým zákonem

20.02.2014

Kolegové záchranáři v Německu se od Nového roku řídí novým zákonem

 V Německu se mění pravidla u záchranky,

ze záchranářů budou ještě

lepší záchranáři?

 

 Foto: rettungsdienst-blog.com

 

Od prvního ledna 2014 platí ve všech spolkových zemích sousedního Německa nový zákon, který mimo jiné určuje, že výkon povolání zdravotnického záchranáře bude podmíněn studiem tříletého oboru pod názvem Notfallsanitäter.

 

Doposud stačilo k tomu, aby na sanitce jezdil zdravotnický záchranář coby vedoucí člen posádky měl dvouleté vzdělání v oboru Rettungsassistent. Tak tomu bylo od roku 1989, kdy tento studijní obor vznikl. Týkalo se to všech nově přijatých zaměstnanců na tuto pracovní pozici. Pro stávající byla nastaveno pravidlo přechodu bez absolvování přezkoušení, protože jim byla uznána praxe, která byla podmíněna vystudování, 3 měsíce trvajícího kurzu.

V té době došlo ke sjednocení Německa a záchranáři z bývalé východní části automaticky přešli pod systém, platící v tehdejší západní části. Tuto šanci využilo mnoho zejména tzv. árových zdravotních sester/bratrů bývalé „Schnelle Medizinische Hilfe“. Každý se však musel doučit západoněmecké standardy a zákony pro činnost Rettungsassistenta. Jejich vzdělání v medicínském směru bylo ale na mnohem vyšší úrovni, než měl Rettungsassistent.

Po dlouhých 15 let se neměnilo v tomto směru vůbec nic. Z pohledu péče o pacienty to ani nebylo třeba. Tomu je však konec, neboť jak to tak bývá, došlo na tzv. kancelářské rozhodnutí, jež vyústilo ve změnu zákona a zrušení všeho, co platilo a fungovalo. Novela zákona se připravovala zhruba 10 let, jeho schválení trvalo přibližně jeden rok.

Od letošního roku se tak pro stávající záchranáře a možné adepty na toto povolání naprosto změnily podmínky. Nový zákon, resp. novelizovaný Notfallsanitäter­gesetzt, tak se jmenuje, přinesl s sebou mnoho novinek. Tou nejzásadnější je studijní obor s názvem Notfallsanitäter.

Proč se nový obor jmenuje právě Notfallsanitäter? Název se skládá ze slova NOTFALL (nouze), což je více než Rettung (záchrana) a je i ve slovním označení NOTARZT (nouzový lékař) a sanitäter (sanitář) ukazuje, že to není doktor.

Oproti dosavadnímu studiu Rettungsassistent je o jeden rok delší. Je také jinak financován. Doposud si studium žáci platili ze svých kapes, nyní ho bude plně hradit jejich budoucí zaměstnavatel, kterému to budou muset proplácet zdravotní pojišťovny. Jak se toto osvědčí, ukáže až čas a první adepti.

Co je však palčivějším problémem, který se v novele zákona také ukrývá a týká se výhradně současných zaměstnanců záchranných služeb, je jejich nové zařazení. Každý z nich by měl být také na pozici Notfallsanitäter a to za splnění různých podmínek.

 

Záchranář – Rettungsassistent s více než pětiletou praxí od absolvování závěrečné zkoušky musí absolvovat pouze jednodenní přezkoušení. Je doporučeno však před tím projít dobrovolným pětidenním doškolením, které ho připraví na zkoušku.

Záchranář – Rettungsassistent, co má praxi v rozmezí 3 – 5 let, musí do školy na 480hod. a dále pracovat dva týdny na výjezdovém voze pod dohledem záchranářského lektora, v originále Praxisanleiter für Notfallsanitäter.

Záchranář – Rettungsassistent, co nemá ani 3 roky praxe, musí do školy na 960hod. a dále pracovat čtyři týdny na výjezdovém voze pod dohledem záchranářského lektora.

Přechodné období na absolvování zkoušky bylo stanoveno na 7 let pro všechny tři možné skupiny adeptů.

 

Zní to poměrně jednoduše, ale pokud neuspějete při zkoušce, můžete jí opakovat pouze jednou. Když se ani to nepodaří, musíte nastoupit do školy na celé tři roky a vystudovat obor Notfallsanitäter, či odejít. Pokud záchranář – Rettungsassistent přeškolení neabsolvuje vůbec, bude u ZZS moct pravděpodobně vykonávat pouze službu jako řidič.

Zdali jste ve zkoušce uspěl, zhodnotí komise, složená ze dvojice lektorů, lékaře a pracovníka „krajského“ úřadu. Ten má dohlížet na regulérnost zkoušek a následně vyhotoví diplom. Pokud neuspějete, komise stanoví nový termín zkoušky a může také nařídit povinné doškolení ve věci, která vám nešla. Můžete tak jít na praxi do nemocnice apod.

Do školy musí nastoupit i dnešní záchranáři – lektoři. Budou se učit tři týdny, tedy 100hod. pedagogiky, zakončené závěrečnou zkouškou, složenou z písemné práce, trvající dvě hodiny, dále písemné práce, připravené doma o více jak 10 stránkách textu na téma předem dané komisí. Poslední částí je ústní zkouška, limitovaná časem 20 minut.

Všechny zmíněné novinky zvedly poměrně značnou vlnu nevole v řadách záchranářů a padla dokonce už jedna soudní žaloba. Tu podal zdravotnický záchranář – Rettungsassistent a žádá, aby bylo vše řešeno podobně, jako při přechodu na nový systém v roce 1989, tedy žádné zkoušky, ale jen „papírové“ přepsání pracovní pozice atd.

Jak to celé dopadne, ukáže opravdu až čas. Jde také o nemalé peníze. Kde záchranné služby mají vzít finance na studium svých zaměstnanců a adeptů? Dodnes se neví, kdo bude platit přeškolení Rettungsassistentů a výpadky službám na ZZS zaměstnavatelům. Kde záchranné služby vezmou další zaměstnance, když mnoho stávajících bud muset na značnou část roku do školy na studium? Toto nikdo neřeší a záchranky z toho mají oprávněný strach.

Zdroj info: Peter Stehlik

-wap-

Zdroj:  hvězdaživota.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.