Kolik budeme brát od ledna? Platová tabulka od ledna 2018 po zvýšení tarifních platů

20.11.2017

Zdravotníkům ve státním sektoru se dnem 1. ledna 2018 zvyšuje platový tarif o deset procent. Toto desetiprocentní navýšení bylo už vloni a mělo by se opakovat ještě jednou, v lednu 2019. Tři roky po sobě jdoucí 10 % navýšení tarifů by mělo zajistit vyšší motivaci zdravotnického personálu a zamezit odlivu lidí mimo tento segment.

Platová třída je zaměstnanci přiznána dle katalogu prací na základě nejtěžší potažmo nejsložitější vykonávané práce po něm požadované. Platový stupeň záleží na započitatelné praxi a nejvyšším dosaženém vzdělání. Na záchranných službách jsou řidiči vozidel ZZS zařazeni zpravidla do 7. platové třídy a všeobecné sestry se specializací a zdravotničtí záchranáři zpravidla do 10. a 11. platové třídy.

Nařízením vlády č. 341/2017 Sb. dochází mimo jiné i ke zvýšení rozpětí, či spíše horní hranice příplatků k platu. Směnný příplatek tak od 1. 1. 2018 bude moci být přiznán v rozmezí 400,- Kč1.300,- Kč (byl max. 1000,- Kč) a pro výjezdový příplatek bylo nově stanoveno rozpětí 1.000,- Kč5.000,- Kč (byl max. 4000,- Kč).

Pro zdravotnické pracovníky pracujícím ve státním sektoru bude od ledna 2018 platit tabulka uvedená v příloze č. 3 NV č. 341/2017 Sb.