Krajští zdravotničtí záchranáři přišli o dlouholetou kolegyni Janu

Krajští zdravotničtí záchranáři přišli o dlouholetou kolegyni Janu

Text z externího zdroje:

Čti také: Při nehodě na Domažlicku zemřela bývalá záchranářka a její matka. Policie hledá svědky

Ve čtvrtek 15. února 2024 vyjížděly všechny složky IZS k velmi vážné dopravní nehodě u Mířkova na Domažlicku.

Na místo vzlétl i přes problematické počasí také vrtulník LZS AČR z Plzně Líní. Ve vraku vozidla Škoda Yeti, které vylétlo z vozovky a několikrát se převrátilo, než se mu do cesty připletl betonový můstek pro vjezd na pole, zůstaly dvě velmi vážně zraněné ženy. Záchranáři samozřejmě netušili, že jednou ze zraněných je jejich dlouholetá kolegyně Jana Fišerová, která působila v letech 2000 – 2015 na pracovní pozici výjezdová sestra a dispečerka ZZS (do zániku okresních operačních středisek) na výjezdových základnách Domažlice a Bělá. Přestože záchranáři obě zraněné desítky minut oživovali a již během hovoru na tísňovou linku 155 dokonce operátor zdravotnického operačního střediska využil videohovor a laikům poskytoval rady ohledně telefonicky asistované resuscitace a první pomoci online podle situace na místě, třiašedesátiletou Janu ani její o dvacet let starší maminku se kvůli vážný poraněním nepodařilo oživit. Nikdo další nebyl účastníkem dopravní nehody.

„Řidička jela s osobním vozidlem značky Škoda Yeti ve směru na Miřkov, kde z dosud nezjištěných příčin přejela do protisměru, vyjela ze silnice a sjela s vozidlem do levého silničního příkopu, kde došlo k čelnímu nárazu do betonového můstku,“ upřesnila policejní mluvčí Barbora Šmaterová.

Za strohou policejní zprávou stojí mnoho bolesti nejen nás kolegů, ale především rodiny záchranářky Jany Fišerové, která přes 15 let pomáhala na záchrance obětavě všem ostatním. Její dva synové a dcera se svými rodinami během okamžiku přišli nejen o maminku, ale i o babičku. Osobně jsme se s Janou znali nejen z mnoha kongresům a pracovním setkáním, ale také díky brilantní Janině němčině. Účastnila se mnoha jednání o česko-německé příhraniční spolupráci v oblasti mezinárodní spolupráce záchranných služeb.

Osud je bohužel mnohdy velmi krutý a o život připraví i ty, kteří se pokoušeli ze spárů smrti vyrvat ostatní…

Jano, v našich srdcích budeš žít dál.

Vítězslav Sladký

Zdroj: zzspk.cz