Kvůli sopečnému prachu už nemohou létat ani vrtulníky LZS

17.04.2010

Kvůli sopečnému prachu už nemohou létat ani vrtulníky LZS

Vrtulníky na zemi. I záchranné

Piloti zdravotnické záchranné služby včera celý den napjatě sledovali situaci na obloze. Chtěli létat pro lidi v ohrožení života tak dlouho, jak to jen bude možné.

Odpoledne ale začaly chodit špatné zprávy. Nejdřív záchranky rušily lety, při kterých převáží pacienty mezi nemocnicemi. Zlom přišel po čtvrté odpoledne. „Letový provoz byl před několika minutami po dohodě zastaven. Do odvolání vrtulníky nevzlétnou,“ uvedl Lukáš Humpl, mluvčí moravskoslezských záchranářů.

Záchranu nemocných a zraněných tak musely přebrat sanitky. Podobné situace se kvůli počasí stávají. „V kraji Vysočina přechází posádka letecké záchranné služby na pozemní záchrannou službu. Obyvatelé kraje nemusí mít kvůli přerušení provozu vrtulníků obavy,“ popsal Miroslav Havlík, primář oblastního střediska v Jihlavě.

I tak záchranáři mohli létat delší dobu než běžná letadla. Vrtulníky měly tu výhodu, že se pohybují v menší výšce. Sopečný prachový mrak zůstával poměrně dlouho výš. Řízení letového provozu uzavřelo letový prostor pro velká letadla v jednu odpoledne. Záchranky to přímo neovlivnilo. „Záchranné služby si to rozhodují samy,“ potvrdil LN Richard Klíma, mluvčí Řízení letového provozu ČR. Policejní vrtulníky zastavily provoz už před polednem.

Zdroj: zdn.cz

Od pondělí 19.4.2010 od jedenácté hodiny létají vrtulníky letecké záchranné služby na celém území ČR na primární zásahy

Vysvětlující články

Sopkou paralyzovaná Evropa: na letištích vznikají kempy, problémy hlásí i Afričané