Lékařů záchranářů je nedostatek, fungují jen s nadmírou přesčasů

19.04.2016

Lékařů záchranářů je nedostatek, fungují jen s nadmírou přesčasů

Lékařů záchranářů je nedostatek, zdravotnická záchranná služba funguje jen díky nadměrnému počtu přesčasů, a tedy porušování zákoníku práce. Upozorní na to dnes na společné tiskové konferenci prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek a prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý.

Třetinu služeb, někde až polovinu, zajišťují podle Slabého externí lékaři. Podle Kubka personální krize postihla nejen nemocnice, ale i zdravotnickou záchrannou službu.

Dnešní varování je součástí kampaně Zdravotnictví volá o pomoc. Kubek v jejím rámci nechal vystoupit před novináři přední české profesory s varováním o nedostatku chirurgů, gynekologů či porodníků v nemocnicích. Kvůli tomu už některé nemocnice omezují provoz.

ČLK žádá o svolání schůzky šéfů vládních stran K3 na téma zdravotnictví. Vládu vyzvala k přijetí krizového plánu pro záchranu zdravotnictví. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slíbil, že se bude zdravotnictvím zabývat.

O situaci jednal krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů s premiérem. Zabývat se jí ve středu bude sněm Lékařského odborového klubu.

Komora, lékařské a zdravotnické odbory i nemocnice žádají zvýšení odvodů státu, aby do tří let mohly narůst platy zdravotníků celkem o 30 procent.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dal k připomínkám návrh na růst měsíčního odvodu státu za děti či důchodce od ledna 2017 z nynějších 870 na 1007 korun. Celkový odvod by tak stoupl o 9,88 miliardy korun, což by stačilo na desetiprocentní růst výdělků zdravotníků. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s jejich růstem souhlasí, další peníze ze státní pokladny ale přidat nechce.

Zdroj: zdn.cz

P. S. Na webu komory jsme se touto otázkou zabývali XY krát. Dávám odkaz na dva nejzajímavější. V aktualitě z 20. 11. 2014 je  pod článkem mnoho dalších odkazů na články, které během roku 2014 byly na toto téma zveřejněny.

19. 9. 2015 Zajímavé, až provokativní názory nejen na nedostatek lékařů na ZZS

20. 11. 2014 Objevena Amerika, na záchrankách v ČR je kritický nedostatek lékařů!