Ministerstvo zdravotnictví zatím nesmí podepsat smlouvu na provoz LZS na stanovišti v Ústí nad Labem

21.11.2016

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyhověl jedné ze stížností na výběr provozovatelů letecké záchranné služby. Ministerstvo zdravotnictví tak nesmí podepsat smlouvu na provoz záchranky na stanovišti v Ústí nad Labem. Se svými námitkami proti výběru dodavatele zde totiž uspěla letecká společnost DSA. Aktuální smlouva přitom končí již na konci letošního roku.

čtěte také: Bramboračka na provozovatele LZS pokračuje. DSA a.s. neuspěla s odvoláním k MZ ČR, celý tendr tak bude řešit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS).

Vítězem se na Ústecku stala slovenská firma Air Transport Europe, před ní v oblasti působila právě konkurenční DSA.

„Bylo vydáno předběžné opatření zakazující zadavateli uzavřít smlouvu s vybraným uchazečem," potvrdil Seznamu mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Letecká společnost DSA – jedna ze tří firem, která se tendru účastní - podala námitky také na průběh soutěže pro základnu v Jihlavě, kde vyhrála Helikopter Air Transport. „Pro Jihlavu byl naopak návrh na předběžné opatření zamítnut," doplnil ovšem Švanda.

Současná smlouva na provoz letecké záchranky vyprší na konci letošního roku. Mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha však řekl, že s podobnou možnou situací počítalo.

„Takže vážná komplikace to není," řekl Šticha. Z jeho další odpovědi nicméně plyne, že do konce tohoto roku se smlouva na ústeckou záchranku nemusí stihnout podepsat.

„Stejně jako Zlín a okolí zajišťuje vrtulník z Brna, tak dočasně by Ústecký kraj zajišťovala letecká záchranná služba z Prahy," doplnil mluvčí.

Základna v Ústí nad Labem je jednou ze šesti základen v republice, pro které ministerstvo hledá nového provozovatele pro následující čtyři roky.

Na čtyři stanoviště již má smlouvu podepsanou. Na dvou základnách vyhrála DSA a zbylé zajistí firmy Air Transport Europe a Helikopter Air Transport.

Ministerstvo se nyní může do patnácti dnů proti aktuálnímu rozhodnutí antimonopolního úřadu odvolat. ÚOHS má pak měsíc na vyřízení tohoto odvolání. V případě, že by úřad rozhodl do začátku prosince, tak by se podle Štichy mohlo ještě všechno stihnout.

Společnost DSA by však ráda dosáhla na víc.

„Ministerstvo zdravotnictví teď nemůže uzavřít smlouvy, ale může rovnou udělat, co po něm žádáme takovou dobu. Může svolat odbornou komisi a provést nové hodnocení nabídek," řekl místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček.

DSA, jak již Seznam popsal, vyčítala Ministerstvu zdravotnictví deset pochybení. Zřejmě nejvážnější výtkou je skutečnost, že vrtulníky Air Transport Europe podle DSA nemají plnou certifikaci kategorie A, což je důležité osvědčení pro to, aby bylo možné přistávat a odlétat z heliportů tuzemských nemocnic.

Zdroj: seznam.cz