Ministr k posádkám RZP v ČR

Dne 10.11.2006 vyšel v Pražském deníku v rozhovor s
ministrem zdravotnictví MUDr.Tomášem Julínkem, MBA
celý článek zde.

Pan ministr se v tomto rozhovoru pokusil vysvětlit široké veřejnosti některé dopady nového Zákoníku práce ( s platností od 1.1.2007 ) na oblast zdravotnictví, včetně dopadů na poskytování přednemocniční neodkladné péče zdravotnickými záchrannými službami.
Přepisem článku a možná i z ne úplného pochopení slov pana ministra došlo k faktu, že některá vyjádření byla otištěna minimálně tak nešťastně, že se z těchto vyjádření dalo dovodit, že v případě výjezdů posádek RZP k pacientům, jsou tito ohroženi minimálně na zdraví, ne-li na životech.
Jelikož jsem se ale den před vytisknutím článku v novinách Pražský deník dočetl na webových stránkách MZČR oficiální tiskovou zprávu celá zpráva zde k této problematice věděl jsem, že informace v Pražském deníku nejsou přesné, a že ministr zdravotnictví v žádném případě nepohlíží na posádky Rychlé zdravotnické pomoci s despektem.
Již dříve jsem měl možnost se na některých akcích, včetně panelové diskuse doktora Julínka na letošní konferenci Helimed v Hradci Králové s jeho názory na fungování systému ZZS v ČR mohl seznámit a i z těchto jeho vyjádření jsem nabyl dojmu, že si dnes již ministr zdravotnictví MUDr. Julínek práce zdravotnických záchranářů ze ZZS v posádkách RZP váží a nadále s těmito posádkami počítá v nové koncepci práce ZZS ČR, která se jistě odrazí v nově vznikajícím zákonu o ZZS.

Přesto, že jsem byl po uveřejnění zmíněného článku některými zdravotnickými záchranáři a lékaři ze ZZS vyzýván abych na tato slova v novinách za komoru záchranářů, jako její prezident reagoval a ohradil se proti těmto výrokům, zvolil jsem cestu jinou a písemně jsem se pana ministra zdravotnictví na zmíněné nejasnosti zeptal.
Jsem velmi potěšen tím, že jsem se ve svém úsudku nemýlil, a že si pan ministr našel ve svém nabytém programu čas k odpovědi, kterou vám zde v originálním znění i formátu nabízím.

Celý dopis ministra zdravotnictví ČR pana MUDr. Tomáše Julínka, MBA