Možná realita, nebo jen scifi, touha?

07.03.2009

.

Vznikne v Česku mezinárodní záchranářské centrum?

LIBEREC: Záchranná služba Libereckého kraje má ve spolupráci se svými kolegy z Německa a Polska velké plány. Společně chtějí tyto organizace vybudovat v Hrádku nad Nisou centrum výchovy a vzdělávání záchranářů, které bude současně sloužit jako základna pro přeshraniční výpomoc při mimořádných událostech.

07.03.2009 Aktualizováno 07.03.2009 11:51:35

V roce 2010 se v tomto místě otevře nový přeshraniční přechod určený pro dálkovou dopravu. Tím se podle záchranářů výrazně zvýší možnost vzniku velkých neštěstí. Záchranáři by rádi finance na tento projekt získali z evropských fondů.

Spolupráce záchranářů Polska, Německa a Česka funguje v tomto pohraničním pásmu od roku 2000 a je mnohými považována za nejpropracovanější v zemi. Dohoda o spolupráci je v současnosti podepsána s polskou stranou, s Němci bude podepsána v dohledné době. Zdržení způsobily změny ve správním uspořádání spolkové země Sasko.

Záchranáři působící v Euroregionu Nisa také poskytli své zkušenosti pro přípravu mezistátní smlouvy o spolupráci záchranářů mezi Českem a Německem, jejíž podepsání je plánováno na letošní rok.

Přestože spolupráce už nyní dobře funguje a není nemožné převézt zraněného občana Německa do jeho domovské nemocnice, potřebují lékaři řadu věcí vylepšit. Jedním z takových problémů je vybudování funkčního spojení mezi operačními středisky na všech stranách hranice.

V současnosti by například čeští záchranáři mohli zasáhnou rychleji než jejich kolegové z Německa nebo Polska, ale často se o neštěstí vůbec nedozví. Současně je třeba přihlížet k odlišným kompetencím a postupům záchranářů ve všech třech zemích.

Záchranáři se také budou snažit o uspořádání společného jazykového kurzu a pokusí se o vznik odborného slovníku výrazů, které při svých zásazích nejčastěji používají. Pomoci při jejich práci by mhli také trojjazyčné formuláře.

Zdroj: katastrofy.com