Možná se na sanitkách změní majáky na červenomodré, jak je to v USA

22.03.2011

Možná se na sanitkách změní majáky na červenomodré, jak je to v USA

Policisté a záchranáři možná dostanou červenomodré majáčky

Majáčky u aut policistů, hasičů a záchranářů budou možná po vzoru USA červenomodré. Nápad ostravských požárníků chce uskutečnit meziresortní komise ministerstev vnitra a dopravy. Další změnou má být blikající zelená na semaforech.

Podle předsedy komise a poslance za VV Stanislava Humla je reálné, že návrhy, které jsou nyní v připomínkovém řízení, v dohledné době přijme Sněmovna. O možných novinkách informoval deník Právo.
"Červená barva má největší vlnovou délku a její viditelnost při zhoršeném počasí, například dešti či mlze, je mnohem lepší než u modré barvy. Tím se zvýší bezpečnost nejen řidičů, ale i záchranářů či policistů," podotkl Huml.

Na nové majáčky by se podle něj přecházelo postupně, v rámci obměny vozového parku. Také blikající zelená, která už funguje například v Rakousku, by se nezavedla naráz. Všude by měla být do deseti let.

Huml si od této novinky slibuje lepší bezpečnost a plynulost provozu. "Je to hlavně určeno pro řidiče kamiónů. Když jim na semaforu skočí oranžová, mnohdy nemají možnost zabrzdit a jezdí na červenou. Když třikrát čtyřikrát blikne zelená, a pak až oranžová, mají mnohem víc času zareagovat. To ale neznamená, že se na oranžovou nebude moci křižovatka projíždět," řekl Právu poslanec.

Komise chce také zpoplatnit policejní doprovod u nadměrných nákladů. Přepravní firmy by podle prvních návrhů platily podle listu tři až čtyři koruny za kilometr doprovodu a zúčastněné policisty musely honorovat 200 korun za hodinu.

Zdroj: idnes.cz