Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Možnost zpřesnění diagnostiky v terénu? Nový jednorázový kapesní test na infarkt.

03.08.2016

Možnost zpřesnění diagnostiky v terénu? Nový jednorázový kapesní test na infarkt.

 

 

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun.

 

„Čím dříve obdrží pacienti správnou léčbu, tím větší je šance na jejich záchranu,“ říká Adam Zaydlar ze společnosti Innova -Pharma, která na konci loňského roku začala do Česka dovážet rychlé jednorázové testy na zjištění infarktu, které jsou v zahraničí již několik let úspěšně používány pacienty, lékaři i rychlou záchrannou službou. „Pokud bude akutní infarkt myokardu diagnostikován ihned po záchvatu, pacienti pak mají možnost okamžitě obdržet trombolytickou léčbu v sanitce nebo na nejbližší klinice.“

Zaydlar vysvětluje, pro laika asi nesrozumitelné věci, totiž že jednorázový kapesní test ZAPTM troponin I/myoglobin je imunochromatografický test sloužící jako pomoc pro kvalifikované pracovníky ve zdravotnictví při diagnostice poškození myokardu.

„Test je využívaný ke kvalitativní detekci lidského srdečního troponinu I („TnI“) a myoglobinu na hranici myokardiální nekrózy. Vzestup sérových koncentrací myoglobinu u akutního infarktu myokardu (AIM) nastupuje rychle (za 0,5–2 hodiny) od začátku bolesti na hrudi.“

Aplikace testu je jednoduchá a hygienicky bezpečná. Jedná se povrchový vpich do prstu. Pokud přesto cítíte obavy z krevního testu, požádejte o provedení testu vašeho lékaře, jak to doporučuje i výrobce. Krevní kardiotest je k dostání v lékárnách nebo u odborných lékařů či u dovozce za zhruba 370 Kč.

 

Bolest může i chybět

Nejtypičtějším příznakem je silná tlaková, pálivá nebo svíravá bolest na přední ploše hrudníku. Někdy může bolest na hrudi chybět a je nahrazena pouze bolestí v rameni, v paži, v krku, v čelisti, v zádech anebo jen v břiše. Přibližně ve třetině případů mohou být příznaky mírné nebo žádné. Proto je při jakémkoliv podezření na akutní infarkt myokardu třeba ihned zavolat rychlou záchrannou službu – telefon 155 nebo 112.

Sám nemocný s podezřením na infarkt musí být v absolutním fyzickém i psychickém klidu.

„Je výhodné rozkousat a rozpustit v ústech tabletu acylpyrinu, který svým působením v krvi může rozpustit krevní sraženinu v ucpané tepně,“ říká MUDr. Stanislav Šimek z II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.

Václav Pergl, Právo

Zdroj: novinky.cz

Komentáře k článku
  • kuba Reagovat 03.08.2016
    Nebyla podobná novinka už před lety zkoušena u zzs HMP?
    • Alan Mejstřík Reagovat 05.08.2016
      Ano byla.Do firmy to privedla Milana Pokorna a je to nejmene 10 let.V Praze se to myslim neujala kvuli dostupnosti kardiocenter.Papirek se musel nechat 15 minut odstat,nebylo to hned jako glymca.A to uz bychom byli v kardiocentru 2x.Takze casova ztrata pro pacienta na ukor nasi mediciny.Ale pro odlehle lokality,velke dojezdy do center to treba bude mit prinos.A pro pacienty doma,kteri AIM prechazeji 3 dny☺.
      • Jan Pokorný Reagovat 08.08.2016
        Obávám se že ne, ikdyž point of care testing je supr věc (ale pro nás spíš na kalium a orientačně na drogy) tam by nám to opravdu pomohlo. STEMI musíme umět dg a pokud to neumíme, je chyba na straně lékaře ZS, blb asi nezvládne ani vyhodnotit papírek stejně jako křivku.... NONStemi a NAP zas většinou snesou i ten zbytečný převoz na internu běžné nemocnice, kde aspoň je k dispozici ECHO, kde případná diskineze pro DG je vidět hned a dg je na světě a i laboratorní možnosti v nemocnici i nižšího typu zvládne stanovit tropininy v slušném čase a ta dojezdová doba do bývalých OUNZ je stále ještě kratší než si hrát s testováním v terénu.
        Nejsem proti, jen bych uvítal jiné testy než zrovna troponiny a v ČR bohužel všechny tyto sofistikované metody naráží na cenu....

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.