Můžeme v zaměstnání vykonávat i činnosti na které nemáme kvalifikaci?

01.06.2011

Můžeme v zaměstnání vykonávat i činnosti na které nemáme kvalifikaci?

Chtějí na mě práci, na kterou nemám kvalifikaci.
Co mám dělat?

Zaměstnavatel na zdravotníkovi požaduje z důvodu nedostatku pracovníků činnost, na kterou nemá kvalifikaci a ani ji nemá v náplni práce. Může to zaměstnanec odmítnout? Odpověď na dotaz čtenáře Medical Tribune z pera Mgr. Jiřího Knotta z MZ čtěte v článku. Stalo se Vám také někdy něco podobného? Podělte se o své zkušenosti...

DOTAZ: Jak se zachovat v situaci, kdy po mně zaměstnavatel ve zdravotnickém zařízení požaduje z důvodu nedostatku pracovníků činnost, na kterou nemám kvalifikaci a nemám ji uvedenou v náplni práce? Vedení tvrdí, že je to jejich zodpovědnost. Můžu činnost odmítnout? Můžu požadovat písemný příkaz k provedení činnosti?

Odpovídá Mgr. Jiří Knott, ministerstvo zdravotnictví

Podle § 38 odst. 1 písm. a) zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Obsah pracovního poměru je přitom možno změnit jen dohodou. Výkon prací, které se vymykají Vaší pracovní smlouvě a pracovní náplni, tedy můžete odmítnout.

Výjimka z této zásady platí jen v případech, kdy je to třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící škody nebo k zmírnění jejích bezprostředních následků. Toto převedení je ovšem podmíněno tím, že jde o nezbytnou a časově omezenou dobu, a že zaměstnavatel důvody i dobu tohoto převedení se zaměstnancem předem projednal.

Výkon práce, ke které nemáte kvalifikaci, a odpovědnost zaměstnavatele za Vaše případné chyby při ní, je třeba posuzovat v závislosti na konkrétních požadovaných činnostech a kvalifikačních požadavcích pro jejich výkon podle zvláštních předpisů.

Existují, zejména ve zdravotnictví, činnosti, které není možno vykonávat bez dosažení příslušné odborné způsobilosti. To se týká prakticky všech zdravotnických povolání, ale i mnoha dalších činností. Zaměstnavatel například nemůže požadovat po zaměstnanci bez příslušného oprávnění, aby řídil motorové vozidlo, svařoval kovy, nebo opravoval elektrickou instalaci.

U některých jiných činností, pro jejichž výkon je určitý stupeň vzdělání požadován jen mzdovými předpisy, pak záleží na zaměstnavateli, bude-li na dosažení tohoto vzdělání trval i ve shora zmíněných výjimečných případech.

Zdroj:medicaltribune.cz
  • Eva Svobodová Reagovat 01.02.2022
    Dobrý den, mám dotaz: pracuji jako pečovatelka v domově pro seniory( mám rekvalif.kurz pro pracovníka v soc.službách) může mi zaměstnavatel nařídit vykonávat práci všeobecné zdravotní sestry, nemám odbornou způsobilost v tomto oboru. Děkuji