Na ZZS Pak objevují RZP posádky. Bude mít někdy PNP v ČR systém?

23.07.2010

Na ZZS Pak objevují RZP posádky. Bude mít někdy PNP v ČR systém?

Záchranáři budou jezdit bez lékaře. Chybějí lidi

Kdo si dnes v Pardubickém kraji zavolá záchranku, může si být jistý, že mu přijede na pomoc lékař. Od srpna ale ke zraněnému člověku může přijet jen řidič a zdravotník. Prvním stanovištěm sanitek bez doktorů budou Holice.

Ještě příští týden bude v celém kraji platit, že s přivolanou záchrankou dorazí také doktor. Od prvního srpna bude na stanovišti v Holicích po pracovní době už jen posádka bez lékaře.

„Je to reakce na chronický úbytek lékařů. Zákon mi totiž nenařizuje, jestli musí k pacientovi přijet lékař, nebo jen sestra, či přiletět vrtulník,“ řekl ředitel pardubické záchranky Pavel Svoboda.

Uvedl, že například pro zraněného člověka je důležité, aby se o něho někdo odborně postaral, nikoliv aby ho okamžitě začal léčit. Poukazoval přitom na skutečnost, že někteří lékaři odslouží u záchranky až 250 hodin měsíčně, nebo že jen náklady na mzdu posádky jedné sanitky i s lékařem jsou kolem deseti milionů ročně.

Politici v Holicích ze změny rozhodně nejsou nadšeni.

„Vyslovili jsme obavy, dokonce celé zastupitelstvo. Je ale pravda, že jsme krytí dojezdem jak z Pardubic, tak z Vysokého Mýta, takže vysloveně obavy ze zhoršené možnosti záchrany života nemám,“ řekl místostarosta Holic Ladislav Effenberk. Dodal, že Pardubický kraj je jedním z posledních regionů, kde s každou sanitkou ještě jezdí lékař.

Opatření ředitele Svobody na odpor nenarazilo ani na kraji, který záchranku zřizuje. „Tohle je odborná stránka věci a tu nechávám na řediteli záchranky. Pouze jsem se poptal v ostatních krajích a zjistil jsem, že je to běžný trend,“ řekl hejtman Radko Martínek.

Záchranka bez lékaře nesmí použít opiáty

V Holicích bude jezdit v odpoledních a nočních hodinách jen dvoučlenná posádka a až v případě větší nehody nebo akutního ohrožení života se na místo vydá také posádka z Pardubic, ve které bude lékař. To ovšem přináší úskalí. Zastánci posádek s lékařem poukazují například na to, že sebelépe školený personál nedokáže poskytnout takovou péči jako lékař.

Na to poukazuje opoziční zastupitel ODS Josef Janeček, který před takovou změnou varuje už delší dobu. „Když přijede v sanitce lékař, je to určitě pro pacienta lepší,“ uvedl Janeček.

Záchranář bez lékaře má navíc tak trochu svázané ruce. Zdravotník například nesmí podávat léky, které ovlivňují psychickou činnost. „Jakmile je potřeba aplikovat opiáty, vysílám lékaře, který tak jede skutečně jen dát jednu injekci,“ řekl ředitel liberecké záchranky Stanislav Mackovík.

V tamním kraji už sanitky bez lékaře jezdí delší čas. Posádka bez lékaře navíc nesmí rozhodnout o tom, jestli může pacienta zanechat doma. „I když přijede posádka jenom k vytažení třísky z prstu, tak musí pacienta buď odvézt do nemocnice, nebo přivolat lékaře, který rozhodne o tom, že pacient může zůstat doma.

Taková je u nás legislativa,“ dodal Mackovík.

Podle ředitele záchranky Svobody nezůstane u jediné sanitky, která bude jezdit bez lékaře. „Raději chceme jít cestou zvyšování počtu posádek, což by při současném úbytku lékařů nešlo,“ řekl. Kraj má dnes v provozu dvacet dva sanitky, jejich počet chce Svoboda zvýšit o tři.

Zdroj: zdn.cz