Návštěva na pohotovosti 10 €. Poplatky v zdravotníctve idú hore a dotknú sa každého na Slovensku!

01.08.2017

Pacienti s kašľom či nádchou zaplatia na urgente po novom 10 € oproti doterajším necelým dvom. Naopak, vážne prípady, nebudú platiť nič. Zmeny čakajú aj ambulantné pohotovosti, ktoré budú fungovať v novom režime.

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne ministra zdravotníctva Tomáša Druckera dnes schválila vláda. Cieľom zvýšenia poplatkov na urgente je odradiť špekulantov, aby nezneužívali systém. „Len 12% pacientov bolo po návšteve ústavnej pohotovostnej služby hospitalizovaných, čo indikuje využívanie ústavnej pohotovostnej služby na iný účel, ako je primárne určená," píšu v návrhu zákona predkladatelia.

Nové pohotovosti

Mení sa aj fungovanie ambulantných pohotovostí. Za ich návštevu sa budú platiť 2 €, teraz je to o cent menej. Ak po vyšetrení na pohotovosti nasleduje prijatie do nemocnice, pacient poplatok 2 € neplatí.

Ministerstvo stanovuje pevnú sieť, v rámci ktorej by mala byť ambulantná pohotovosť pre dospelých v každom okresnom meste. Zariadenia, ktoré dnes poznáme ako lekárske služby prvej pomoci sa premenujú na ambulantné pohotovostné služby.

Ak dnes sú spravidla otvorené od popoludnia celú noc do ďalšieho rána, po novom bude ich dostupnosť v pracovných dňoch od 16:00 do 23:00 a cez víkendy a sviatky od 7:00 do 23:00 s tým, že po 23. hodine budú naďalej fungovať urgenty vo veľkých nemocniciach a takisto záchranná zdravotná služba. Okrem pevnej siete si kraje budú môcť zriaďovať v prípade potreby aj doplnkové pohotovosti.

Za sanitku si priplatíme

Ak potrebujete zabezpečiť prevoz sanitkou, rátajte s tým, že poplatok za 1 km jazdy sa zvyšuje, a to zo 7 centov na 10 centov. Za prevoz sa neplatí ak o ňom rozhodne nemocnica. Od poplatku sú tiež oslobodení kardiaci, onkologickí pacienti, ťažko zdravotne postihnutí, aj pacienti zaradení do chronického dialyzačného alebo transplantačného programu.

Zmeny aj u všeobecných

Schválené zmeny sa dotknú aj všeobecných lekárov. Pacientom by sa po novom nemalo stať, že za celý týždeň nenájdu svojho lekára v ordinácii. Lekárom pribudne povinnosť ordinovať najmenej 30 hodín týždenne, pričom aspoň dvakrát do týždňa to musí byť najmenej do 14. hodiny.

Minister Drucker chce tiež zatočiť s poplatkami, ktoré ambulancie vyberajú od pacientov načierno. V súčasnosti lekári nesmú vyberať žiadne poplatky, okrem zákonom určených, ako sú napríklad poplatky za rôzne potvrdenia. Ak si napríklad lekár vypýta peniaze za objednanie pacienta na presný čas, bude mu hroziť pokuta až do 16 600 eur.

Po prerokovaní v parlamente zmeny nadobudnú účinnosť od 1. novembra tohto roku.

Autor: fd

Zdroj + související články: pluska.sk

• Jan Žoha Reagovat 01.08.2017
    Konečně jsou naši bratři, alespoň v něčem, o krok napřed.
  • Martin Sikora Reagovat 01.08.2017
    Kéž by něco podobného bylo i v České republice. Ale mám obavy, že k tomu není žádná politická vůle.
  • Jan Pokorný Reagovat 16.08.2017
    Vážný případ... hm, bezbřehý to pojem. Slušný zaplatí, hulvát se odovolá a nemocnice mu ještě ráda 10Euro s omluvou vrátí...