Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Nebezpečí výboje paralyzéru/taseru

24.06.2008

.

Výboj paralyzéru / taseru je schopen vertovat fibrilaci síní na sinusový rytmus při ošetření na Emergency ?



Kazuistika, uvedená on-line 27. května 2008 v Annals of Emergency Medicine je z urgentního příjmu v Hartfordu v USA. Je přinejmenším poučná, i když nesplňuje kategorická kritéria, daná EBM - požadavky medicíny, podložené důkazy.
Nervosvalově paralyzující pomůcky, např. paralyzéry / tasery řadíme mezi inkapacitancia – neletální alternatívy ( u nás neletální zbraně); v USA jsou užívány v urgentních situacích na agresivní nezvladatelné násilníky a útočníky s pomocí vyslání pulzního elektrošoku – nízkoenergetického výboje příslušníky policie (MP)..
Dosud bylo ve světové literatuře uveřejněno několik jednotlivých kasuistik, které spojovaly výboj, aplikovaný paralyzérem s náhlou kardiální smrtí / zástavou při vzniku komorové tachykardie bez hemodynamické aktivity nebo s nástupem komorové fibrilace.

Autory uvedená kasuistika popisuje opačné, příznivé zapůsobení, i když jednoznačnou příčinnou souvislost kromě bezprostřední časové následnosti nelze bezvýhradně prokázat.

Kasuistika

28letý muž s anamnézou deprese, úzkosti a bipolární afektivní choroby unikl policii a skrýval se v jezeře. Byl vyloven a hypotermní s tělesnou teplotou 32 °C byl dopraven s nepravidelnou tachyarytmií s komorovou frekvencí 120 – 150 / min na urgentní příjem. Zde bylo zahájeno pasivní ohřívání a podán metoprolol v dávce 5 mg i.v. ke zpomalení rychlé akce.
EKG záznam svědčil o síňové fibrilaci s rychlým převodem na komory s frekvencí 145 / min.
Na konci vyšetřování se pacient stal náhle agitovaným, ohrožoval útočně sebe i ošetřující personál s rizikem sebepoškození i poranění dalších osob.
Policista, který zadrženého doprovázel, vyslal paralyzérem ( X26 model) výbo, který pacienta zasáhl na levé polovině hrudníku. Okamžitě byla překontrolována srdeční akce na tepu periferní artérie; tep byl hmatný, frekvence byla poměrně rychlá, ale pravidelná. EKG záznam prokázal sinusovou tachykardii s frekvencí 12 / min. Časový interval mezi monitorací stripu EKG před a po této příhodě byl přibližně 2 minuty.



Hodnocení a závěry

První výboj, vyslaný paralyzérem X 26 vede k výboji nízkého napětí , přibližně 400 V. Napětí ještě nižší je schopno vertovat pacienty s čerstvou síňovou fibrilací.
U daného pacienta nelze vyloučit, že se na úpravě dyssynchronie podílelo i podání i.v. metoprololu a fyzická námaha při agresivním jednání a obraně.

Paralyzér účinku s energií asi 4 J v porovnání s defibrilátory, kdy se pro verzi užívá energie 100 – 150 J. Studie však prokázaly, že úspěšná verze je možná i s nižší energií.

Komplikace, nežádoucí účinky

Akutní verze fibrilace síní do sinusového rytmu je vysoce riziková bez antikoagulační přípravy. Nelze totiž vyloučit uvolnění trombu v levém oušku a embolizaci jeho fragmentů do mozkového řečiště a tím i okamžitý vznik ischemické cévní mozkové příhody, vyžadující neodkladnou trombolytickou léčbu.


Taser shock cardioverts patient with AF to sinus rhythm ?

Internet: www.theheart.org 19 / 6 / 2008 S Hughes

Klíčová slova: Výboj paralyzérem; Resynchronizace rytmu
Key words: Taser shock, Rhythm resynchronization


Drábková
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.