Nevídané pošpinění práce ZZS !

08.02.2007

.
V úterý 6. února odvysílala TV NOVA ve svých televizních novinách reportáž o fatálním selhání záchranné služby, která údajně dne 2. února 2007 odmítla vyjet k pacientovi do Nalžovic na Příbramsku. Zveřejňujeme vyjádření Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje k celé kauze i záznam hovoru otce malého pacienta s dispečerkou záchranné služby.

07.02.2007 Aktualizováno 08.02.2007 12:17:38

Oficiální vyjádření Územního střediska záchranné služby k odvysílané reportáži TV NOVA 6.2. 2007. V Televizních novinách 6.2. 2007 byla zařazena reportáž o fatálním selhání příbramské záchranné služby ze dne 2.2. 2007, která odmítla vyjet k pacientovi do Nalžovic na Příbramsku. Reportáž je možné oficiálně vidět ZDE
"Jednalo se o informaci zcela subjektivní, kde nebyl dán zřejmě úmyslně prostor natočenému vyjádření ředitele USZS SK MUDr. Roberta Zelenáka. Zároveň zde byly vytrženy z kontextu informace operačního střediska, které dávají celé reportáži negativní ráz," řekla mluvčí Středočeské záchranné služby Tereza Janečková.
Poprvé dispečerky přijaly telefonický hovor ve 21:00 – odkazují volajícího na péči pohotovostního lékaře, doporučují domácí péči.
Druhý telefonický hovor byl přijat ve 23:42 – znovu operátorky doporučují domácí péči - studený zábal, samostatný převoz na pohotovost na dětské oddělení, nakonec posílají sanitu, s tím že se nejedná o indikovaný výjezd pro záchrannou službu.
Podle vyjádření výjezdové sestry, která byla se sanitním vozem na místě, se jednalo o klasické virové onemocnění bez komplikací s teplotou, ke kterému se sanitní vozy rychlé lékařské služby neposílají. Po příjezdu k pacientovi záchranáři neměřili teplotu 38,2.
Oficiální vyjádření ředitele USZS SK MUDr. Roberta Zelenáka naleznete ZDE
Oficiální vyjádření náměstkyně LPP MUDr. Jany Šeblové na stížnost rodičů si přečtěte ZDE
Podle všech těchto stanovisek naše záchranná služba nepochybila a jednala v souladu s vyhláškou o poskytování přednemocniční neodkladné péče.
"Uvažujeme o podání stížnosti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání," doplnila Janečková.
Volání na tísňovou linku záchranné služby 155 si poslechněte ZDE

Stanovisko OS UM a MK ZDE