Nové GPS navigace záchranářům jako dar za nedávno odcizené

04.02.2010

Nové GPS navigace záchranářům jako dar za nedávno odcizené

Nové navigace záchranářům jako dar za nedávno odcizené

Bezpříkladná drzost zlodějů, viz aktuality z MSK kteří odcizili v krátké době již dva navigační přístroje ze sanit rychlé lékařské pomoci vyvolala kromě rozhořčených také vlnu pozitivních reakcí. Hned dvě společnosti nabídly naší organizaci okamžité zakoupení nových přístrojů. Ředitelství ÚSZS MSK kontaktovaly firmy Martek Medical a dále společnost Picodas Praha, s.r.o., která je dovozcem navigačních technologií GPS značky Garmin pro ČR. ÚSZS MSK používá právě navigační přístroje Garmin zkušebně v některých vozech díky jejich bezkonkurenčně nejpodrobnějším mapovým a adresním podkladům České Republiky.

Ostravští záchranáři tak převzali již ve středu 3.2. dar – dvě nové GPS navigace. Ty budou sloužit posádkám Územního střediska záchranné služby na území Ostravy místo nedávno odcizených. Spontánní a nečekaný dar od společnosti Martek Medical předala přímo u vozidel na výjezdovém stanovišti v Ostravě-Zábřehu Ing. Pavlína Pilchová, členka představenstva společnosti.
„Při práci lékaře rozhoduji vteřiny a to u akutních i plánovaných zákroků, když čekáte na záchranáře, tak sekundy jsou mnohdy vnímány jako hodiny a tak nás rozčílil ten lidský hyenismus, který jim zkomplikoval výkon jejich práce,“ říká Ing. Pavlína Pilchová, členka představenstva společnosti.

O první navigaci záchranáři přišli během zásahu 20. ledna, při němž byli ohrožováni pacientem a skupinou dalších osob. Tehdy došlo také k poškození vozidla záchranné služby.
Druhá navigace byla posádce odcizena v sobotu 30. ledna. Zatímco záchranáři pečovali o vážně ohroženého chlapce v ambulantním prostoru sanitního vozu, zloděj využil těchto chvil ke vniknutí do kabiny vozidla. Odtud sebral z uzavřené přihrádky v palubní desce GPS navigaci v hodnotě dvanácti tisíc korun.
GPS navigaci mohou použít nejen při orientaci v Moravskoslezské metropoli. Velmi potřebná ale bývá zejména při zásazích v terénu mimo obydlená místa nebo také v případě hromadných neštěstí, jako bylo to ve Studénce. V těchto případech totiž vyjíždějí do neznámého terénu mimo svůj standardní region a navigaci jim pak poskytuje neocenitelné služby.

Další navigační přístroj míří k ostravským záchranářům z Prahy v těchto dnech díky aktivitě ředitele společnosti Picodas Praha, s.r.o., RNDr. Jiřího Černého.

„Jménem Územního střediska záchranné služby bych chtěl vyjádřit velké poděkování a ocenění oběma společnostem za tento nečekaný dar. Události s krádežemi navigací při zásazích nás velmi znechutily. Naproti tomu si velmi vážím tohoto projevu nezištné solidarity, kterou firmy projevily...“, uvedl MUDr. Gřegoř.

Nové GPS navigace začnou bez prodlení sloužit svému účelu a budou posádkám záchranné služby pomáhat při záchranně lidských životů. V současné době se začíná realizovat projekt „Data pro život“, jehož součástí je i dodávka navigačních a datových technologií do všech zásahových vozidel záchranné služby v kraji. Navigační moduly budou pevně zabudovány do vozů, stávající snímatelné navigace i jiné pomůcky po předchozích negativních zkušenostech mají řidiči záchranných vozidel nařízeno při opouštění kabiny brát s sebou i při uzamčení vozu.

PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí USZS MSK

Zdroj: USZS MSK