Nové sanitky i webové stránky MSK

09.01.2008

.

Krajem brázdí dvanáct nových sanitek

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Územní středisko záchranné služby Moravskoslezského kraje (ÚSZS MSK) má zbrusu nová sanitní vozidla. Pro záchranu životů a rychlý zásah u pacientů jim bude ode dneška sloužit 10 automobilů VW Transporter a dvě vozidla Škoda Octavia Combi. Záchranka obnovila vozový park díky dotaci Krajského úřadu v Ostravě v hodnotě bezmála 29 miliónů korun. Součástí této investice je i sanitka, která už od druhé poloviny loňského roku jezdí v rámci rychlé lékařské pomoci v Orlové.

08.01.2008 Aktualizováno 08.01.2008 13:52:58

"Při záchraně životů lidí a poskytnutí adekvátní lékařské pomoci rozhodují minuty. Pokud mají být záchranáři u pacienta včas, musejí mít kvalitní a spolehlivou techniku," řekl při slavnostním předání vozů hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský a doplnil:

„Kvalitně vybavené a bezpečné auto je pro záchranáře nutností. Každý z nás očekává, že posádka záchranky podá vždy a za všech okolností špičkový výkon a tomu by měla odpovídat i úroveň sanitek. Současný příděl nových vozidel pro zdravotnickou záchrannou službu je třetí dodávkou vozů z prostředků Moravskoslezského kraje, probíhající v rámci celkové obměny vozového parku ÚSZS MSK. Pravidelná obnova v takovém rozsahu není samozřejmostí. “

Po šesti letech se vozidla stávají ekonomicky nevýhodnými a méně spolehlivými. Nyní mají lékařští záchranáři v našem kraji k dispozici 190 aut. Nová sanitní vozidla splňují nároky na průchodnost náročným terénem a díky prostornosti umožňují i dobrou práci s pacientem za jízdy. Svým vybavením odpovídají lůžku na jednotce intenzivní péče. Je v nich monitor srdeční činnosti, defibrilátor, ventilátor a další pomůcky - tedy plné vybavení pro ošetření i resuscitaci těžce zraněných nebo nemocných.

Nové sanitní vozy budou rozděleny do všech územních odborů krajské záchranky. "Sedm aut v provedení s pohonem všech čtyř kol zamíří do oblastí s horší dopravní obslužností, zejména v zimním období, a to na Bruntálsko, Frýdeckomístecko, Novojičínsko a Opavsko," upřesnil ředitel Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.
"Tři vozidla jsou určena pro Ostravu a na Karvinsko. Další dvě sanitky budou jezdit na Bruntálsku a Opavsku jako vozy rychlé lékařské pomoci v rámci setkávacího systému (Rendez-vous), tedy k rychlému dojezdu lékaře, sestry a záchranáře s vybavením," dodal ředitel Gřegoř.

V roce 2007 zasahovala vozidla rychlé lékařské a zdravotnické pomoci ÚSZS MSK v rámci našeho regionu celkem v 78 802 případech.

Zdroj : katastrofy.com

Severomoravští záchranáři mají nové stránky

OSTRAVA: Ve středu byly zprovozněny internetové stránky záchranné služby Moravskoslezského kraje. Zájemci na nich mohou nalézt řadu informací o této organizaci. V jednotlivých rubrikách představují zdravotníci svou činnost, práci výjezdových skupin, letecké záchranné služby, operačních středisek apod.

03.01.2008 Aktualizováno 03.01.2008 09:10:04

Čtenáři se dozvědí, jak a kam telefonovat v případě náhlého vzniku vážné poruchy zdraví; postupně budou k dispozici zásady pro poskytování první pomoci u celého spektra stavů a úrazů, a to v rubrice „Jak pomáhat“.

V rubrice „Aktuality“ naleznou návštěvníci přehled závažnějších událostí, u nichž naše posádky v poslední době zasahovaly.

"K dispozici jsou rovněž kontakty na jednotlivé územní odbory organizace, základní statistická data apod.," řekl mluvčí severomoravských záchranářů Lukáš Humpl. Nové stránky naleznete ZDE

Zdroj: katastrofy.com