Nové vozy RZP pro ZZS HMP

27.05.2009

.

Nové sanity rychlé zdravotnické pomoci

PRAHA: Hlavní činností Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy je zajišťování přednemocniční neodkladné péče pro obyvatele i návštěvníky metropole. V loňském roce vyjížděly pražské posádky za svými pacienty ve 112 584 případech, z toho 81 procent tvořily zásahy rychlé zdravotnické pomoci – dvoučlenné posádky zdravotnických záchranářů ve známých žlutých skříňových sanitních vozech.

25.05.2009 Aktualizováno 25.05.2009 09:59:59

„Každoročně zaznamenáváme nárůst počtu případů o cca 5-7% a musíme navyšovat počty posádek ve směně. Sanitní vozidla tvoří nejpočetnější část našeho vozového parku, v současnosti disponujeme 67 vozidly,“ řekla mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

Průměrná délka jejich životnosti se pohybuje kolem deseti let. Obměna sanitek je limitována ekonomickými možnostmi a schválením investičního plánu zřizovatelem. Naposledy pražští záchranáři přebírali deset nových sanitních vozidel v roce 2007, tehdy mezi nimi byla i sanita XXL. V loňském roce bylo obměněno všech 16 vozů rychlé lékařské pomoci.

Sanitní vozy skříňového typu mají v hustém provozu pražských ulic své výhody: ve voze lze při mimořádných událostech a za použití vakuové matrace převážet i dva těžce zraněné pacienty a v případě lehčích zranění může tato sanita dopravit do následné péče nemocničních zařízení i čtyři osoby. Větší prostor pro pacienty nabízí nejen lepší podmínky pro práci záchranářských týmů, ale i větší komfort pro pacienta.

Dodavatelem podvozku nových vozů je Mercedes Benz Česká republika a výrobcem zdravotnické nástavby firma KOV Velim. Vozy jsou standardně vybaveny šestiválcovým V motorem s automatickou převodovkou, klimatizací prostoru pro pacienty i kabiny řidiče, odpruženým hydraulickým a stranově posuvným stolem, speciálními nosítky s odnímatelným podvozkem a s volně nastavitelnou polohou.

Dosavadní kamerový systém pro usnadnění couvání a LCD obrazovkou na palubní desce je tentokrát rozšířen o možnost monitorování situace v prostoru pro pacienty. Nové sanity splňují veškeré parametry na jízdní vlastnosti a bezpečnost, světelná a výstražná znamení odpovídají homologaci pro ČR.

Slavnostní předání nových sanitních vozů, které se koná 29. května od 11 hodin na Mariánském náměstí v Praze 1, proběhne za účasti primátora MUDr. Pavla Béma, 1. náměstka JUDr. Rudolfa Blažka, ředitele pražské záchranné služby MUDr. Zdeňka Schwarze a dalších významných představitelů města, dodavatelských firem i pražské záchranné služby.

Zdroj: katastrofy.com