Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Nový ředitel na ZZS Jmk

01.06.2009

.

Kdo se bojí, nemůže být manažer



Publikováno dne: 1.6.2009, Zdroj: DNES

V čele blanenské nemocnice stál čtyřiapadesátiletý Milan Klusák více než čtyři roky. Nejprve jako náměstek ředitelky, poslední dva roky coby její ředitel. Ode dneška se ale stává šéfem záchranářů v celém kraji. "Nebojím se. Byla to pro mě výzva," svěřil se MF DNES.

Proč jste se rozhodl ucházet o post ředitele záchranné služby?
To je jednoduché. Vedení kraje vyhlásilo výběrové řízení na tento post. A to je výzva pro každého manažera. Pracovat v organizaci s celokrajskou působností, v níž jde o zdraví a životy lidí nejen Jihomoravského kraje, ale i přilehlých částí jiných krajů, byla výzva i pro mě.

Hrálo v tom roli, že vy sám jste už dřív pracoval u záchranářů?
Určitě. Od března 2000 do února 2005 jsem pracoval v blanenské záchranné službě jako vedoucí úseku správy. Rekonstruovala se tam tehdy budova ředitelství okresu Blansko i výjezdové stanoviště. Na konci mého působení vzniklo také nové stanoviště ve Velkých Opatovicích, které slouží pro Blanensko, ale i část Pardubického kraje. A už před mým odchodem jsme se stali součástí zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.
Co je první věc, kterou chcete v nové funkci udělat?

Musím se seznámit s jednotlivými výjezdovými stanovišti a lidmi, kteří v nich pracují. Zásadní bude udržet ekonomickou stabilitu, i nyní v podmínkách probíhající recese. Jsem si také vědom ne úplně ideálních podmínek, které jsou v brněnské aglomeraci. I proto je jednou z prvních věcí, které chci udělat, hledání řešení pro umístění krajského operačního střediska, jeho ředitelství a rozmístění stanovišť v Brně a možná i jiných částech kraje. Tak, abychom byli schopni splnit vyhláškou stanovenou dojezdnost 15 minut od ohlášení události.

Plánujete počet stanovišť rozšířit?
V příštím roce předpokládám otevření nového stanoviště v Kloboukách. Jak to bude v Brně, to uvidíme, situace se musí nejprve zanalyzovat. Je třeba najít řešení při zohlednění současných finančních možností kraje. Beru to jako jednu z priorit. Hlavní úkol, který mě čeká, po analýze najít variantní řešení a ve spolupráci se zřizovatelem rozhodnout, co dál. Jisté ale je, že prostory na náměstí 28. října už dlouhodobě naprosto nevyhovují.

S úplně novým operačním střediskem v Bohunicích už se nepočítá?
O zbudování nového ředitelství i výjezdového stanoviště v areálu Fakultní nemocnice v Bohunicích se mluví už několik roků. Stavba má ale stát čtvrt miliardy korun. A v době, kdy se snížily příjmy kraje a hledají se rezervy v rozpočtu, toto řešení nepokládám za reálné.

Co dalšího je třeba změnit? Chystáte nové vybavení nebo rozšíření tabulkových míst?
V novém vybavení problém není, například vozový park včetně přístrojového vybavení je z velké části obnovený. Velkým problémem je ale obsazení funkčních míst, chybí totiž třetina lékařů, asi 40 lidí, ideální to není ani u záchranářů, tam je problém hlavně v době dovolených a nemocí. Dlouhodobě se tato situace řeší formou přesčasů, což není ideální. Nutné je proto nalezení nových lidí, kteří budou ochotni a schopni se této práci věnovat.

Pocítí nějak změny po vašem nástupu i pacienti? Chystáte změnit třeba systém a rozsah poskytované služby či výjezdů?
Ne, něco takového nepředpokládám, systém zůstane tak, jak je nastavený. Změny pacienti pocítí, až když se upraví síť výjezdových stanovišť. Tomu ale musí předcházet už zmíněná analýza.

Lze říci, kdy to bude?
Přesné termíny bych nyní nerad uváděl.

Je něco, čeho se obáváte?
Pokud by se člověk bál, neměl by o manažerskou pozici usilovat. A já jdu z jednoho manažerského postu na jiný. Musím se teď hlavně seznámit s lidmi a sestavit si tým nejbližších spolupracovníků. Jakmile se mi to podaří, bude to už hlavně o tom, aby mi zaměstnanci uvěřili, že mi na této organizaci záleží. A pomohli mi řešit úkoly. Pokud se se záměry vedoucího neztotožní i ostatní lidé, nemá on sám velkou šanci dosáhnout změn. Já bych rád provedl změny, které zlepší péči o pacienty i podmínky pro zaměstnance.

Vezmete si s sebou do Brna nějaké spolupracovníky z nemocnice?
V tuto chvíli z Blanska odcházím sám. Co se týče mých nových spolupracovníků, vím, koho oslovím. Na krajské záchrance jsou lidé, s nimiž si dovedu představit velmi dobrou spolupráci.

V Nemocnici Blansko jste skončil v pátek, v pondělí nastupujete do nové funkce. Co odpočinek? Stačil vám ten o víkendu?
Bohužel, ani o víkendu jsem moc neodpočíval. Není čas. Mezi jiným totiž právě studuji MBA. A dokončit teď musím nějaké studijní práce, abych v listopadu mohl odevzdat disertační práci a školu ukončit.

První dovolená vás tedy čeká kdy?
Až budu vědět, že problémy mám natolik v rukou, abych si volno mohl dovolit.

* Milan Klusák
Narodil se 23. 6. 1955. V roce 1980 ukončil Elektrotechnickou fakultu VUT v Brně. Poté pracoval ve vedoucích funkcích v Metře Blansko, pak soukromě podnikal v ekonomickém a organizačním poradenství a ve výrobě. 15. 3. 2000 nastoupil na záchranné službě v Blansku jako vedoucí úseku správy, v březnu 2005 se stal náměstkem ředitelky Nemocnice Blansko. V roce 2007 byl jmenován ředitelem zařízení.

Pavla Komárková, DNES

Zdroj: zdn.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.