Od příštího roku by mohla začít příhraniční spolupráce ZZS ČR a SRN

07.04.2013

Od příštího roku by mohla začít příhraniční spolupráce ZZS ČR a SRN

Plzeň/Berlín - České a německé zdravotnické záchranné služby (ZZS) budou moci lépe spolupracovat při výjezdech k pacientům v sousedním státě. Český ministr zdravotnictví Leoš Heger a jeho německý kolega Daniel Bahr ve čtvrtek v Plzni podepsali rámcovou smlouvu o spolupráci záchranářů na obou stranách hranice.

Platit bude po dojednání a schválení konkrétních podmínek, nejspíš v příštím roce.

Dohoda například umožní, aby v akutním případě mohli k pacientovi na české straně vyjet němečtí záchranáři, kteří k němu mají ze své základny blíže než česká sanitka, a naopak.

Pacienti v ohrožení života v příhraničních oblastech s horší dojezdovou rychlostí domácích záchranářů tak mají šanci na rychlejší pomoc.

Smlouva o spolupráci ZZS je první mezinárodní smlouvou v oblasti zdravotnictví, která je s Německem uzavřená. ČR zahájila jednání o obdobné dohodě s Rakouskem a Slovenskem, bude připravovat spolupráci s Polskem, řekl Heger.

"Rámcová smlouva byla požadována už před deseti lety a zhruba šest let trvala spolupráce na detailizaci," řekl Heger.

Smlouva podle něj otevřela prostor pro dojednání konkrétních podmínek pro zajištění péče o pacienty v často hůře dostupných příhraničních oblastech. Smlouvy budou mít konkrétní podobu podle dohod v jednotlivých krajích.

"Nejde jen o to nechat padnout hranice, ale o to, abychom měli možnost každý den pomáhat lidem na obou stranách hranice, kteří se ocitli v nouzi, aby i oni poznali, že hranice padly," uvedl Bahr.

Prakticky se to podle něj projeví například v rekreačních oblastech hraničních hor.

Spolupráce se týká záchranářů z pěti regionů

Na české straně se přeshraniční spolupráce týká záchranářů z Plzeňského, Jihočeského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje, v Německu ze svobodných států Bavorska a Saska.

Místo s horší dostupností je v Plzeňském kraji například v okolí Rozvadova na Tachovsku.

Čeští záchranáři tam v řadě případů nestíhají dojet ve stanoveném dvacetiminutovém limitu, zatímco němečtí kolegové mají sídlo jen kousek od hranic a v nutných případech tam mohou být rychleji, řekl ředitel krajské ZZS Roman Sviták.

Podle radního pro zdravotnictví Václava Šimánka (ČSSD) bude Plzeňský kraj jednat s německými partnery o možnosti vzájemné pomoci mimo jiné právě na Rozvadovsku.

Nyní v Plzeňském kraji spolupracují záchranáři obou zemí ročně u 20 případů v Čechách a u 20 v Německu, řekl Šimánek. Odhaduje, že počet vzájemných výjezdů poroste.

Pomáhají jazykové karty

Záchranáři obou zemí se shodli na tom, že už nyní spolupracují, dohoda jim ale umožní jít dál.

K pacientovi do sousední země vyjede záchranka, která je blíž. Péči a případný odvoz do nemocnice v zemi pacienta pak zajistí domácí zdravotníci, kteří přijedou později.

Výhodou je podle Svitáka i to, že v případě, kdy bude například česká posádka v terénu u pacienta a v oblasti bude nutně potřeba další zásah, pomohou kolegové z Bavorska a naopak.

Při základní domluvě s pacientem pomáhají plzeňským zdravotníkům jazykové karty.

Podle zástupkyně německých záchranářů Emilie Müllerové bude nyní nutné vypracovat konkrétní podmínky spolupráce, například sestavit v krajích podrobné mapy. Měly by obsahovat rozmístění výjezdových stanovišť a jejich obsazení, dojezdové časy a vzdálenosti či polohu zdravotnických zařízení a jejich specializaci.

Podpis dohody přivítalo také německé ministerstvo zahraničí. "Nasazení německých a českých záchranářů na opačné straně hranice je výrazem živých sousedských vztahů a vzájemného sbližování našich zemí," uvedla náměstkyně šéfa německé diplomacie Cornelia Pieperová.

Zdroj: aktuálně.cz