Olomoucký kraj převzal nová sanitní vozidla pro záchrannou službu.

Olomoucký kraj převzal nová sanitní vozidla pro záchrannou službu.

Olomoucký kraj pokračuje ve zkvalitňování zdravotních služeb. Po nedávném otevření nové výjezdové základny v Kojetíně, převzalo hejtmanství v úterý 3. 10. 2023 dalších pět moderních sanitek, určených pro Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje (ZZS OK).

Sanitní vozidla v rámci kraje zamíří na výjezdové základny do Olomouce, Prostějova, Přerova, Zábřehu a právě na už zmíněnou novou výjezdovou základnu v Kojetíně, kde nahradí dosluhující sanitní vozidla.

Nová sanitní vozidla jsou mimo jiné vybavena novými transportními nosítky, transportními křesly se zvýšenou nosností, transportními plicní ventilátory nejvyšší třídy a elektrickými odsávacími pumpami s uzavřeným systémem odsávání. Všechna vozidla také mají vestavěné germicidní lampy s nepřímým účinkem, které slouží k dezinfekci vzduchu uvnitř vozidel při a po převozu pacientů s infekčním onemocněním.

Pět nově pořízených sanitních vozidel s vybavením přišlo celkem na 20.007.350,- Kč, a je to první dodávka z celkem 14 vysoutěžených sanitních vozidel. Druhá část v počtu devíti kusů totožných sanitních vozidel bude dodána na jaře příštího roku.

Slavnostní předání, na fotografii z leva radní OK MUDr. Ivo Mareš, MBA, náměstek hejtmana OK pro zdravotnictví Mgr. Dalibor Horák, hlavní sestra ZZS OK Bc. Drahomír Sigmund, MBA, poslanec PS PČR JUDr. Martin Major a náměstek PNP ZZS OK MUDr. Petr Šmejkal, MHA

Pravidelná modernizace vozového parku ZZS OK významně přispívá k lepšímu a bezpečnějšímu poskytování přednemocniční neodkladné péče pacientům, tedy obyvatelům i návštěvníkům Olomouckého kraje. Sanitní vozidla záchranné služby během roku najedou více než jeden a půl milionu kilometrů a proto je pravidelná obměna k zajištění provozu nezbytná.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje v současnosti disponuje 45 záchranářskými vozidly s nosítky a 6 sanitními vozidly v systému randez vous (RV). Dále disponuje ještě dvěma speciály, které slouží pro ošetření a transport bariatrických pacientů a zejména pak pacientů s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc (VNN), které je potřeba speciálně izolovat od zasahujících zdravotníků i okolí.