Plzeňský kraj chystá letos zakoupit deset nových sanitek

22.04.2010

Plzeňský kraj chystá letos zakoupit deset nových sanitek

Plzeňský kraj koupí deset nových sanitek pro záchranáře

Deset nových sanitek do svého vozového parku získá letos Zdravotnická záchranná služba v Plzeňském kraji. Krajští radní dnes schválili nákup sanitek za 17,4 milionu korun.

Nové vozy kupuje kraj průběžně každý rok, náklady jsou letos i přes šetření podobné jako jiné roky, řekl radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

„Jde nám o to, aby přednemocniční péče byla zajištěna dostatečně nejen kvalitní lékařskou péčí, ale i kvalitní technikou,“ konstatoval. Životnost sanitek je různá, v průměru je kraj podle dřívějších informací obmění zhruba jednou za sedm let.

Podle nasazení v terénu, stavu silnic a počtu najetých kilometrů se ale některé vozy musí vyměnit třeba i po třech letech. V místech s horší dostupností k centru může sanitka ujet ročně až 200.000 kilometrů, řekl dříve ČTK ředitel záchranné služby Ivo Rada.

Nové sanitky by měli dostat záchranáři v Plzni, Tachově, Horažďovicích, Sušici, Vlčicích a v Bělé nad Radbuzou.

Podle Šimánka je v kraji na 21 místech 29 posádek, zhruba polovina jsou posádky s lékařem, polovina se záchranářem. Kraj si nechává zpracovat studii, která by měla vytipovat případné možné lokality pro zavedení tak zvaného rendez-vous systému, kdy lékař vyjíždí na místo rychlým osobním autem a sanitka přijíždí až v případě potřeby za ním.

Tento systém, který lze použít jen v oblastech s dobrou dostupností nemocnice, se už několik let zkouší v Plzni, řekl Šimánek.

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje má asi 373 zaměstnanců, z toho několik desítek lékařů. Na její provoz dal kraj letos 213 milionů korun, loni to bylo víc.

Hejtmanství jedná o možném navýšení této sumy. Ještě letos by se kraj chtěl pustit do přípravy budování plánovaného nového sídla záchranné služby v areálu bývalých kasáren na Borech.

Zdroj: zdn.cz