Po spolupráci ZZS se Saskem se chystá spolupráce s Dolními Rakousy

15.12.2015

Po spolupráci ZZS se Saskem se chystá spolupráce s Dolními Rakousy

Rakouští záchranáři budou moct brzy pomáhat jihomoravským kolegům

Záchranáři z Dolních Rakous budou moci už brzy pomáhat českým kolegům při zásazích u těžkých případů v okolí společných hranic a naopak. Umožní jim to mezivládní dohoda o poskytování záchranářských služeb bez ohledu na hranice, kterou v prosinci nebo lednu podepíší ministři zdravotnictví obou států.

Novinářům to řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který v návaznosti na podpis dokumentu podepíše prováděcí dohodu se svým dolnorakouským protějškem Erwinem Pröllem. Díky spolupráci se zkrátí dojezdová doba k pacientovi.

Výpomoc se bude týkat především pohraničí. „Některé oblasti jsou pro nás těžko dostupné a dojezdová doba je delší, přitom kolegové z Rakouska to mohou mít blíž. Proto bychom jejich zásahy u naléhavých případů přivítali a to samé poskytneme my,“ řekla už dříve ČTK mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Podle ní čeští záchranáři občas za hranicemi vypomáhají, ale není to systematický zásah. „Když nás jiný stát požádá, zasáhneme, ale je potřeba dořešit mnoho věcí, jako například převoz pacienta, úhradu od pojišťoven a další otázky,“ uvedla mluvčí.

Podle Haška teď záleží na tom, kdy podepíší dohodu ministři zdravotnictví. Stát by se tak mělo v půli prosince, ale je možné, že se termín kvůli koordinaci s rakouskou stranou posune na leden příštího roku. „Jihomoravská záchranka pak bude moct zasahovat na rakouské straně a na jižní Moravě naopak zase dolnorakouský zdravotnický holding s organizacemi, které na rakouské straně poskytují tyto služby,“ uvedl Hašek s tím, že pro poskytování péče budou stanovená jasná pravidla. „Lidem v ohrožení života tak bude poskytnuta nejbližší adekvátní pomoc,“ dodal.

Spolupráci vítá ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák. „Jsem rád, to nebude konečná. V tuto chvíli začínáme jednání i se sousedy na slovenské straně, kde máme také společnou hranici,“ doplnil Klusák.

Zdroj: zdn.cz