Postup shodný s ZZS HMP - Jihomoravský kraj vyšle kontrolu do své záchranné služby

10.08.2016

Jihomoravský kraj vyšle kontrolu do své Zdravotnické záchranné služby, jejímž je zřizovatelem. Je to výsledek úterního jednání s odboráři i vedením záchranky. Stávková pohotovost nadále trvá. V tiskové zprávě to uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Odboráři tento krok vítají. Jestli kontrola k něčemu povede ale neví, řekl po jednání místopředseda odborové organizace jihomoravských záchranářů Stanislav Feit. Stávková pohotovost podle něj potrvá do vyřešení situace, pacientů se nijak nedotkne.

Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost koncem července. Podpisem ji podpořila asi polovina z více než 500 zaměstnanců krajské záchranné služby. Nesouhlasí s kroky vedení organizace, kvůli nimž odešlo za dva roky asi 20 lékařů. Odborům vadí například zrušení šesti výjezdových posádek s lékařem a přehnaná kontrola inspektorů provozu.

Podle Haška bude kontrola komplexní a bude se týkat interních předpisů a dodržování pracovně-právních předpisů, kolektivní smlouvy. "Dotkne se také ekonomiky, ale primárně půjde o věci, které označují odboráři," uvedl Hašek. Podle Feita lze jednání hodnotit pozitivně, jestli ale k něčemu povede, je prý brzy hodnotit. S vedením záchranky odboráři už nekomunikují. Hašek se také sešel s oběma stranami v odlišný čas. "Dva roky jsme chtěli jednat, vedení ale nemělo zájem," uvedl Feit. Stávková pohotovost podle něj platí do vyřešení problémů.

Hašek očekává, že finální zprávu z kontroly bude mít na stole nejpozději na konci srpna. Odboráři tvrdí, že vedení dlouhodobě praktikuje chybnou personální politiku. Především léta neřeší problém odchodu zkušených lékařů a dalšího personálu kvůli špatné firemní kultuře. Tu ovlivňuje například kontrolní činnost inspektorů provozu bez jejich dostatečného odborného kreditu.

Vedení záchranné služby už dříve uvedlo, že není pravda, že by inspektoři neměli dostatečnou zdravotnickou kompetenci. Jsou to prý středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní lidé a jejich vzdělání je odpovídající k pověřeným úkolům. Vedení záchranky upozornilo, že nedostatek lékařů je problémem v celé republice a že záchranářům po celé zemi chybí 400 lékařů. Odboráři žádají po kraji jako zřizovateli výměnu managementu organizace, aby se změnila firemní kultura a stabilizovala se personální situace.

ČTK

Jak to bylo před rokem v Praze? Audit nedoporučil výměnu ředitele ZZS HMP, ale i přesto byl odvolán.

• Jan Pokorný Reagovat 10.08.2016
    A kolik těch inspektorů je asi s titulem MUDr? a specializací vyšší než řadoví lékaři....., ani jeden, protože ten na záchrance má při té hrtsce dělat medicínu a ne drába co stejně může max tak hodnotit ústroj a výbavu a je pochopitelné, že si někdo nenechá radit jak dělat medicínu správně od pana Mgr a poukazovat na to zda si zrovna dotyčný lékař dopnul košilku... no nejsme v mateřské školce, že. Jako by nestačili ti naškrobení chytráci a vyhořelé sestry v nemocnicích... I kdyby to dotyčný tým dělal 100x špatně a měl kufr v bordelu, tak od toho je primář, lékařský náměstek.... A opravdu by mne zajímalo ZA CO berou primáři či vedoucí lékaři na záchrance ty "malé" peníze, když jejich produktivita je rovná 0 v porovnání se stejnou funkcí v nemocnicích. Ono se to hezky říká, já nic, já muzikant, to IP.