Povodně způsobily problémy pacientům i záchrance Libereckého kraje

Povodně způsobily problémy pacientům i záchrance Libereckého kraje

Telefony po povodních nefungují,
zdravotníci vyjíždějí naslepo

Pevné linky zcela zkolabovaly a spousta lidí v zaplavených oblastech Liberecka už má vybité i mobilní telefony, které nemají kvůli výpadku proudu jak nabít. Pomoc zdravotníků je ale stále stejně nutná, a tak do postižených míst vyjíždějí bez přímého podnětu. O život jde hlavně lidem s chronickým onemocněním, kterým chybí léky. Největší problémy byly v pondělí v okolí Ploučnice.

Potíže s komunikací

„Mnoho lidí už má zcela vybité své mobilní telefony a elektřina v místech nejde. To se nám projevilo také na počtu hlášených výzev o pomoc. Zatímco běžně jsme jich měli z této lokality 20 až 25 za hodinu, nyní je to pouze jedna anebo dvě,“ upozornil ředitelZdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Zdravotníci se proto snaží dostat do některých lokalit, aby lidé měli zajištěnu zdravotní péči. „Problém je i v tom, že byly vyplaveny lékárny anebo ordinace praktických lékařů a mnohým lidem tak mohou začít docházet léky, které běžně užívají,“ nastínil Mackovík.

Záchranáři v průběhu noci na pondělí řešili například problém ve spojení s frýdlantskou nemocnicí, která zůstala od sobotního dopoledne až do neděle zcela odříznuta od okolí. „Nejde jim telefonní ústředna, do nemocnice se nedá dovolat. Museli jsme proto situaci vyřešit prostřednictvím mobilního telefonu, který jsme dodali ze záchranné služby,“ konstatoval šéf záchranářů.

Záchranáři přišli o základnu

Výpadek pevných linek potvrdil také mluvčí společnosti O2 Martin Žabka. „Vlivem zatopení ústředen a odpojení proudu ze strany energetiků je v postižených oblastech 3257 zákazníků bez pevného telefonního spojení nebo ADSL služeb. K zasaženým ústřednám se naši technici dostanou bohužel až po opadnutí vody,“ konstatoval Žabka.

Potíže se záchranářským střediskem jsou i v Hrádku nad Nisou, kde voda zcela pohltila výjezdové stanoviště záchranné služby. „Naše posádka se proto přesunula do sídla hasičů,“ shrnul Mackovík.

Celý článek na: novinky.cz