Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

POZOR – Pacienti se budou u soudu domáhat svých práv stále častěji

29.06.2011

POZOR – Pacienti se budou u soudu domáhat svých práv stále častěji

Převoz trval moc dlouho,
záchranka má platit statisíceZáchranářům hrozí, že budou muset zaplatit odškodné muži, kterého před lety převáželi s mozkovou příhodou do nemocnice. Jeho transport trval zbytečně dlouho. Muž je dnes plně invalidní. Soud nyní rozhodl o tom, že záchranná služba Libereckého kraje má zaplatit téměř půl milionu korun.

Téměř půl milionu korun má zaplatit záchranná služba Libereckého kraje jako odškodné pro muže, kterého před pěti lety převáželi s mozkovou příhodou do nemocnice. Rozhodl o tom nyní soud. Dal tak za pravdu rodičům, kteří na záchranáře podali žalobu. Podle nich totiž jejich pětatřicetiletého syna vezli zbytečně z Doks nejdříve sanitkou do českolipské nemocnice, místo aby ho okamžitě přepravili vrtulníkem na specializované oddělení do Liberce.

"Ztratili tak cenný čas. Na záchranku jsme volali ve čtvrt na dvanáct a až o téměř čtyři hodiny později ho teprve dopravili do Liberce. Kdyby se ke zdejším lékařům dostal dříve, určitě by na tom byl mnohem lépe," řekla Jarmila Skokanová, která se o svého syna stará.

Muž má trvalé následky, je částečně ochrnutý, nemůže mluvit, ani polykat, takže dostává nutriční stravu. "Je plně invalidní, potřebuje stálou péči, přitom to byl úplně zdravý kluk, sportovec," dodala maminka. Na synovi se prý podepsali už lékaři českolipské nemocnice, kteří mu prováděli operaci kolena. "Zanedbali následnou péči, když ho propustili, dostal embolii, krevní sraženina mu následně ucpala zásobování mozkomíšního kmene, tak došlo k mozkovému infarktu. U něj pak rozhodují minuty," vysvětlila žena. A o ty prý jejich syn přišel.

Že byl převoz z jedné nemocnice do druhé zbytečný, uznává i ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík. Ten případ zdědil po svém předchůdci a těžko tak může s odstupem několika let hodnotit, kdo udělal chybné rozhodnutí. "Problém byl ten, že pacienta vezli do českolipské nemocnice, kde je sice neurolog, ale v tu dobu tam zrovna bylo nefunkční CT a bez tohoto přístroje neurčíte, o jakou poruchu jde," popsal ředitel.

O tom, že přístroj je dočasně mimo provoz, prý údajně věděl lékař, který u muže zasahoval. "Tehdy byla doba, kdy se musí pacient s mozkovou příhodou dostat nejpozději do nemocnice šest hodin, dnes je čtyři a půl. Časově to tehdy záchranáři sice stihli, ale soud dal přesto za pravdu žalobě," přiblížil Mackovík.

Rodina požadovala původně odškodné ve výši osmi set tisíc korun, soudkyně nakonec nařídila záchranné službě zaplatit 350 tisíc a osmdesát tisíc za soudní výlohy. Ta se odvolala. "Téměř půl milionu korun, to pro náš rozpočet nejsou právě malé peníze, určitě by nám chyběly," dodal.

Případ, který se stal před pěti lety, už se podle něj nemůže a nesmí opakovat. Dnes záchranáři převážejí pacienta ihned na specializované pracoviště. "Například popáleniny převážíme hned do vinohradské nemocnice, polytraumata zase na traumatologii liberecké nemocnice. Lékaři to řeší hned v terénu ve spolupráci s dispečery," přiblížil ředitel.

Jana Pšeničková
Mladá fronta Dnes


Zdroj: madical tribune.cz

Související článek

Liberecká záchranka má platit odškodné za dlouhý převoz pacienta

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.