Praha uvažuje o novém stanovišti

30.07.2009

.

Přestěhuje se pražská záchranka pod magistrálu?

PRAHA: Pod pražskou magistrálou by v budoucnu mohlo vzniknout nové stanoviště pražské záchranné služby. Vše nasvědčuje tomu, že prostory nyní využívané společností Naděje, chce pražských magistrát dále využít pro nové stanoviště pražských záchranářů.

29.07.2009

Sami záchranáři by výjezdové místo v těsné blízkosti křižovatky Bulhar přivítali. Podle vyjádření ředitele záchranářů Zdeňka Schwarze v médiích záchranka v posledních sto letech stanoviště v centru města neměla.

Podle odhadu záchranářů by se například dojezdový čas na Václavské náměstí mohl zkrátit o tři až pět minut. Centrum města je zejména v dopravní špičce pro sanitky a lékařské posádky jen těžko dostupné.

Pro záchranáře je složité hledat vhodné místo pro stanoviště v centru Prahy, proto by toto řešení uvítali. Křižovatka Bulhar umožňuje výjezd posádek téměř všemi hlavními směry, což je také velký plus.

V plánech se nyní hovoří o tom, že by pod magistrálou sídlily čtyři posádky, z toho jedna lékařská. Současně by zde mohlo být připraveno k nasazení deset vozidel záchranářů.

Zpráva záchranné služby:

Rada městské části Praha 1 v pondělí 27. 7. 2009 rozhodla, že denní centrum pro bezdomovce pod pražskou magistrálou v ulici U Bulhara příští rok skončí, místo něj plánuje nové stanoviště záchranné služby. Objekt pod magistrálou, který je složený z unimobuněk je zasíťován a oplocen, seshora je celý pozemek chráněn magistrálou.

Naši lékaři a zdravotníci jsou zvyklí pracovat z buněk, například na Jižním Městě, proto nebude třeba žádných výraznějších stavebních úprav ani investic pokud budeme umístěné buňky moct využít. Centrum je pro nás velice obtížně dostupné, přitom se zde odehrává nejvíce zásahů.

V oblasti centra Prahy záchranka vyjíždí nejčastěji, cca každý 6. – 7. výjezd. V loňském roce jsme do centra zaznamenali přes 4 600 výjezdů, na Vinohradech to bylo 4 093, na Žižkově 3 626 a na Smíchově 3 245. Pod magistrálou bychom mohli mít trvale osm sanitních vozidel a dva vozy pro přepravu lékaře k zásahu.

Lékaři a záchranáři by odtud vyjížděli k případům v centru metropole, kde dosud podobné stanoviště chybí. Odtud je i snadný výjezd do okolních částí Prahy. Dojezdové časy sanitek do centra se tak zkrátí až o 5 minut. Lze proto předpokládat, že se tak zachrání více lidí. Kdyby bylo výjezdové stanoviště umístěno v obytném domě a obydlené oblasti, rušili bychom okolí. Pod magistrálou na velké křižovatce ale nikoho rušit nemůžeme.

Jiřina Ernestová, mluvčí záchranné služby

Zdroj: katastrofy.com