Prohlášení AZZS ČR a HZS ČR o tísňovém volání v podmínkách České republiky

08.02.2017

Prohlášení AZZS ČR a HZS ČR o tísňovém volání v podmínkách České republiky

Na základě informativní mediální kampaně na podporu linky 155 došlo v pátek 3. 2. 2017 k průlomu v řešené problematice a podepsání prohlášení o tísňovém volání v podmínkách ČR generálním ředitelem HZS ČR genmjr. Drahoslavem Rybou a MUDr. Markem Slabým, MBA, prezidentem Asociace ZZS ČR.

MV-generální ředitelství HZS ČR za celý Hasičský záchranný sbor ČR a AZZS ČR za Zdravotnické záchranné služby v tomto prohlášení společně prohlašují, že při ochraně života, zdraví osob a majetku, jako dvě základní složky integrovaného záchranného systému, respektují čtyři jednotlivá tísňová volání příslušných základních složek integrovaného záchranného systému a preferují pro občana volání na přímou tísňovou linku základních složek integrovaného záchranného systému.

Na druhou stranu zároveň respektují volbu občana volat na jednotlivé tísňové linky, podle svého uvážení a budou prosazovat profesionální přístup pomoci občanovi na všech tísňových linkách, a to i s vědomím, že nevolá primárně na příslušnou složku pro řešení svého problému. Dále se zavázali k dlouhodobé a cílevědomé spolupráci při nastavení optimálního přístupu k tísňovým voláním, ze strany občana a docílení efektivního a adekvátního přístupu a spolupráce v rámci složek integrovaného záchranného systému při řešení tísňových volání v České republice.

„Kvalitní služba občanům je společnou prioritou jak nás, tak hasičů. Neustále se snažíme o zlepšování naší spolupráce v nejrůznějších oblastech, protože tísňovým voláním to teprve začíná. Následně se rozbíhá celá škála záchranných činností, kde rychlost poskytnuté pomoci a vzájemná spolupráce je klíčová,“ řekl MUDr.Marek Slabý, MBA.

„Společné prohlášení je gesto, kterým chceme deklarovat, že máme zájem i nadále intenzivně spolupracovat na zlepšení služby našim občanům, kteří se ocitnou v těžké situaci a potřebují rychlou a účinnou pomoc. I přesto, že linka 112 je dlouhodobě hodnocena na mezinárodním poli jako jedna z nejlepších v Evropě, což dokládají také mezinárodní ocenění, která získala, stále je možné hledat cesty ke zlepšení,“ prohlásil genmjr. Drahoslav Ryba.

Zároveň ZZS JmK zaznamenala již během uplynulého víkendu pozitivní ohlas operátorů KZOS, kteří si chválili výrazné urychlení předávání hovorů z tísňové linky 112.

Zdroj: facebook ZZSJMK