Prohlášení KZ ZZS ČR. KZ ZZS ČR vznik komory nelékařů nepodporuje

20.01.2012

Prohlášení KZ ZZS ČR. KZ ZZS ČR vznik  komory nelékařů nepodporuje

Vážení členové komory záchranářů, ostatní zdravotníci nelékaři, čtenáři, příznivci.

Od včera probíhají na základě vydané tiskové zprávy prezidentky ČAS Mgr. Dany Juráskové, Ph.D. v médiích zprávy o zakládání komory pro nelékařské zdravotnické pracovníky, kde je nepravdivě uváděno, že vznik této “megakomory“ podporuje i Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky.

Taková lživá informace se neobjevila poprvé viz aktualita z 18.5.2011, kdy se o této aktivitě dozvěděla, proti takové myšlence ostře protestovala a navrhovala jiná řešení. Nicméně vznik jedné Komory nelékařů je od prvopočátku za pro mne nepochopitelného tichého souhlasu MZ ČR hnán dopředu hlava nehlava, bez ohledu na potřeby, možnosti, smysl celé akce a i za cenu porušování demokratických principů a hodnot.

Kdo pravidelně sleduje naše webové stránky ví, že KZ ZZS ČR se od samého počátku proti zřízení jedné jediné komory pro všechny nelékařské profese jednoznačně ohradila a vymezila. Informoval jsem o tom v další aktualitě z 2.10.2011. Nicméně velká spousta z vás se vyjádřeními v médiích MF Dnes, ČT 24 apod. nechala strhnout a píše mi ne email i na stránky komornického facebooku sdělení, jak je možné, že tuto akci podporujeme, proč a podobně.

Náhodně vyberu: Jarda napsal: „KZ jde opravdu tohoto megalomanského projektu taky?“
a
" Dnes ve zprávách na ČT říkala pani Jurásková, že všechna odborná sdružení nelekařských povolání jsou pro vytvoření jednotné komory s povinným členstvím. Za Unii mohu říci, že pani Jurásková asi malinko kecá.
Co vy na to? Komora nelékařů, povinné členství.....
Na závěr jedna slovní úloha: nelékařských pracovníků je v ČR dohromady asi 150 tis, každý povinně měsíčně odvede třeba 100kč komoře. O kolik peněz si přilepší domácí rozpočet představitelů komory s pani Juráskovou v čele?"

a
Jarda napsal: „To bude problém. Protože všichni přece vidí jaké problémy občas mají v lékařské komoře lékaři z nemocnic a privátní lékaři, v lékarnické komoře se nedomluví magistři - zaměstnanci a grémium majitelů lékáren. A to jsou všichni v komoře totožného vzdělání. A ty počty. Tahle "všeobjímající" komora nelékařů přečíslí všechny ostatní komory dohromady několikrát (pokud bude zavedeno povinné členství). Tedy jsem opravdu zvědav, jestli se pak na něčem domluví. Chápu, že postavit se k tomuto projektu zády by nic nepřineslo, ale celkem vzato se mi to příčí, mám neblahé tušení, že ztratíme na spoustu pro nás důležitých věcí vliv. Hodně zdaru.“

Protože situace se v tomto ohlednu začíná stávat stále neúnosnější a nejen tyto nepravdy a polopravdy, ale především už samotný vznik jen jedné Komory nelékařů by poškodil zájmy naší KZ ZZS ČR, tak i z toho důvodu se vedení komory rozhodlo k mimořádné schůzi vedení, která se bude konat v příštím týdnu.

Závěrem vám zde nabízím DOPIS, který jsme na jednání dne 20.12.2011 paní prezidentce Juráskové předali. Jistě uznáte, že z jeho obsahu nelze prezentovat a ani dovozovat, že KZ ZZS ČR podporuje“megakomoru“.