Psychologická pomoc záchranářům

06.09.2008

.

Psychologická pomoc přichází k záchranářům

PRAHA: Odbor krizové připravenosti ministerstva zdravotnictví zadal pražské záchranné službě pilotní projekt s názvem „Poskytování preventivní psychosociální péče zaměstnancům ZZS HMP psychosociální intervenční skupinou“. To je samo o sobě dobrá zpráva. Ještě lepší je skutečnost, že ministerstvo současně poskytlo i finanční dotaci ve výši 180 000 korun.

05.09.2008 Aktualizováno 05.09.2008 18:36:04

„První etapa projektu bude probíhat v časovém rozmezí od 1. září do 15. prosince 2008. V pilotním projektu, který je určen pro všechny zaměstnance pražské záchranné služby, jde o prevenci akutní reakce na stres, posttraumatické stresové reakce, syndromu vyhoření a prevenci vyčerpání vlastních sil při řešení mimořádné události,“ popsala mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

V září bude zahájen průzkum míry psychického opotřebení (syndromu vyhoření) zaměstnanců formou anonymního vyplnění standardizovaných dotazníků týkajících se průzkumu.

V říjnu proběhne kurz CISM (Critical Incident Stress Management), který připraví peery (profesní kolegy) k poskytování psychosociální intervenční péče.

„V průběhu října počítáme se zahájením činnosti výjezdové skupiny, která bude schopna vyjet k pracovníkovi záchranné služby v případě hrozícího vzniku akutní reakce na stres (např. po vlastní dopravní nehodě, po napadení apod.), změny chování následkem dlouhodobého působení stresu nebo na jeho vlastní žádost,“ doplnila Ernestová.

Zaměstnanci budou mít v rámci projektu k dispozici kontakty na členy této výjezdové skupiny, bude možné je využít i ke schůzce mimo výjezdovou službu. Účelem skupiny je poskytování prvotní psychosociální intervenční péče pracovníkům záchranné služby.

Skupina bude pracovat i v měsíci listopadu a prosinci. Na základě zkušeností z její činnosti bude vytvořen návrh systémových opatření v resortu zdravotnictví vztahujících se k zajištění krizové intervence pro zaměstnance zdravotnických zařízení poskytujících neodkladné zdravotní služby před, během a bezprostředně po mimořádných událostech a krizových situacích.

Zdroj : katastrofy.com