Reportáže záchranáře Pavla Klima - Ve službách Jejího veličenstva. Reportáž druhá, PŘEDODLET

26.01.2017

Čas do odjezdu se velmi rychle krátil a mě už nezbývalo moc času na vyřizování dokumentů pro anglickou stranu. Kontakt s anglickou agenturou je velmi častý a připravte se na každodenní přísun emailů, na které je důležité včas reagovat.

Čtěte také: Ve službách Jejího veličenstva. Reportáž první, POHOVOR

Začal jsem tedy kompletovat vše co bylo potřebné. Diplom z VOŠ/VŠ, výpis z rejstříku trestů, list potvrzující registraci o odbornosti pracování bez odborného dohledu, potvrzení dosavadního zaměstnavatele, dva doklady potvrzující vaši adresu v ČR, jimiž jsou např. výpis z plynáren, banky, leasingu, hypotéky, aj. Účet mobilního operátora nebyl akceptován. Tyto doklady je třeba všechny nechat přeložit u oficiálního překladatele s notářskou doložkou a tzv. kulatým razítkem. Počítejte s větší částkou. V mém případě se stalo to nemilé, že jsem někde vytratil list o registraci a samotné vyřizování se mi protáhlo až do odjezdu, a to jsem na kolenou prosil kde to šlo.J Agentura zřídila pro všechny jednotlivé účty na iCloudu, kam jsme vše postupně nahrávali. Na závěr byly třeba kopie našich osobních dokladů.

Každým dnem přibývaly další a další dokumenty z EMAS. Většinou typu osobních dotazníků, personálních věcí, atd. Nejdůležitější bylo podepsání pracovní smlouvy. Taktéž bylo třeba si objednat dle listu uniformu. Nemusíte se ničeho bát, velikost je třeba odhadnout a stejně si většinu budete muset po příjezdu do tréninkového centra vyměnit. Občas následoval urgující telefonát, na jehož konci jste se stejně zasmáli. Agentura si ze začátku zvykala na nás Čechy, takže se často stávalo, že nám dokumenty posílali v polštině. Později to vzdali a posílali již vše v angličtině. V tomto ohledu musím říct, že polští uchazeči měli jistou jazykovou výhodu, jelikož kontaktní osoba z agentury mluvila polsky. Každopádně polští přátelé vytvořili společnou konverzaci v aplikaci a vše jsme důkladně krok po kroku probírali a navzájem si pomáhali.

Pracovní smlouvou a jejím dodatkem jsme se upsali na dva roky. Je možné se při dřívějším ukončení smlouvy z naší strany vyplatit, ale kdo by tolik platil. ;-) Podmínky jsou jasně stanovené a vše je upraveno smlouvou. Dá se říci, že tu NHS má podchycený každý detail.

V předodjezdové přípravě nás ještě čekalo vyplnění dotazníku o našem zdravotním stavu. Dotazník byl online a spíše mě připomínal psychologické testy od HZS. Obsahoval cca 80 otázek v různých skupinách a občas se některé opakovaly.

Konec roku se blížil a už bylo třeba řešit vlastní přípravu. Původně jsem plánoval zopakovat si odbornou angličtinu, ale ani to jsem nestihl a spoléhal jsem se na své komunikační dovednosti. Proto jsem se zaměřil hlavně na to, co ve Velké Británii je přece jenom o dost dražší než v ČR, a tím je zubař. Velmi jsem se přepočítal a před odjezdem jsem byl o 10 tis. lehčí. Následovali další přípravy jako snížení mobilního tarifu, zařízení průkazky na vyzvedávání pošty jinou osobou, vyřízení všeobecné plné moci u notáře, vrácení evropského průkazu pojištěnce své pojišťovně. U toho se zastavím. Dle zákona občan nesmí mít dvě základní zdravotní pojištění, toto platí i v celé Evropské unii. V tomto případě není ani možnost si pojištění platit sám v Česku. Po vrácení průkazu jsem dostal dočasné potvrzení o pojištění trvající až do nástupu k EMAS. V Anglii již dostanete automaticky pojištění se začátkem vaší pracovní smlouvy. U mobilního tarifu doporučuji zřízení datového balíčku do zahraničí aspoň pro první týden až dva, pokud chcete být online. Vyřízení operátora v Anglii je poněkud komplikované a má to své podmínky.

Celou cestu hradí EMAS a to většinou následnou refundací v dostačující výši.

Nastal čas odjezdu. Rozloučit se s přáteli, kolegy, rodinou, přítelem a hurá na letiště.

POZOR – V průběhu roku 2017 bude další výběrové řízení na pozici paramedika k EMAS. Pokud by měl někdo z vás o tuto práci zájem, napište mi na můj email klim.pavel2@gmail.com a já to předám agentuře.

Pavel Klim, DiS.