Rezort zdravotníctva ukázal novú sieť záchrannej služby. Na Orave môžeme stavať márnice, tvrdí odborník z KDH

03.01.2024

Text z externího zdroje:

Ministerstvo zdravotníctva na čele s ministerkou Zuzanou Dolinkovou (Hlas-SD) predstavilo novú sieť záchrannej zdravotnej služby. Pri jej podobe sa odvoláva na požiadavky, ktoré krajina musí splniť v rámci plánu obnovy. Niekoľko staníc záchraniek však z celkovej siete ubudlo. Na riziká, ktoré to môže priniesť, upozornila opozičná strana KDH. Ministerku vyzýva, aby celú sieť rezort ešte prepracoval.

Ministerstvo zdravotníctva na začiatku decembra informovalo, že dostalo optimalizovanú analýzu siete záchrannej zdravotnej služby od Žilinskej univerzity v Žiline. Dokument bolo podľa rezortu potrebné prepracovať, keďže pôvodná verzia dostatočne nereflektovala na požiadavky, ktoré sú potrebné aj v súvislosti s plnením míľnika plánu obnovy. Na základe výsledkov analýzy ministerstvo pripravilo opatrenie, ktoré určuje sídla staníc a typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby v krajine.

Opozičná strana KDH však ministerku vyzýva, aby jej rezort celú sieť ešte prepracoval. Poslanec za KDH Igor Janckulík, ktorý v roku 2008 spoluzaložil občianske združenie Oravský záchranný systém venujúce sa dobrovoľnej záchranárskej činnosti, tvrdí, že podľa novej siete nebude žiadna stanica v okrese Námestovo na Orave. „Dostávam množstvo telefonátov od starostov, primátorov a lekárov, ktorí sú z toho doslova v šoku,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii Janckulík.

Rezort tvrdí, že naďalej pracuje s odborníkmi na tom, aby budúca sieť záchraniek pokrývala celé územie Slovenskej republiky. „Budeme robiť všetko preto, aby záchranky boli dostupné pre všetkých a zohľadňovali potreby občanov v každom regióne. Finálna podoba siete v roku 2025 bude preto reflektovať na reálne potreby pacientov a optimalizácie siete nemocníc,“ tvrdí Dolinková.

Podľa ministerstva ide len o model

Na základe výsledkov analýzy ministerstvo už pripravilo opatrenie, ktoré určuje sídla staníc a typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Celkovo má nová sieť 321 bodov po celej krajine. „Keďže ide o model, ktorý je v súčasnosti naviazaný na aktuálnu sieť, je dôležité upozorniť aj na skutočnosť, že táto sieť nemusí byť konečnou sieťou pre vyhlásenie výberových konaní v polovici roku 2025. Optimalizácia siete nemocníc môže zmeniť aj potrebu rozloženia sídiel staníc a typov ambulancií,“ upozornilo ministerstvo zdravotníctva.

Podľa Janckulíka sa však pri tvorbe siete počítalo len s matematickým vzorcom a úradníci z ministerstva sa nepozreli na stav v okrese Námestovo. Ten má v súčasnosti 65-tisíc obyvateľov a podľa Janckulíka budú kvôli novej sieti záchraniek odrezaní od rýchlej zdravotnej pomoci. Nová sieť má oficiálne fungovať od roku 2025. „Asi by bolo najlepšie, aby ministerskí úradníci vyčlenili Orave časť peňazí z plánu obnovy na nové márnice. Musím to povedať takto tvrdo, môžeme tu začať stavať márnice,“ uviedol poslanec KDH.

Poslanec KDH a záchranár František Majerský upozornil, že sieť sa zaviedla bez pripomienkovania. V Žilinskom kraji by sa podľa neho v budúcnosti mohol znížiť počet staníc záchraniek o 11 bodov, čo by spôsobilo problém predovšetkým v horských oblastiach.

Uvedené opatrenie ešte nemá vplyv na aktuálnu sieť sídiel staníc. Pre aktuálne vydané povolenia ambulancií záchrannej zdravotnej služby sa rovnako nič nemení až do ukončenia obdobia, do ktorého je vydaná licencia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby. To znamená, že sa až do roku 2025 nič nemení ani pre poskytovateľov, ani pre pacientov.

Väčšina má dojazd do 15 minút

Ešte v septembri tohto roka zasadala na ministerstve zdravotníctva komisia pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Po prerokovaní optimalizácie siete záchrannej zdravotnej služby vypracovaného Žilinskou univerzitou bolo k dokumentu vznesených viacero pripomienok. Komisia preto navrhla vypracovať aktualizáciu analýzy na základe zmenených údajov, ktoré predložila komisia s návrhmi na úpravu.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby potom opäť požiadalo univerzitu v Žiline o vypracovanie aktualizácie analýzy. Zadanie na prepracovanie analýzy obsahovalo požiadavku na dostupnosť pre 90 percent populácie do 15 minút pri zohľadnení optimalizácie siete nemocníc. Univerzita dostala aj zoznam pevných staníc záchrannej zdravotnej služby v celkovo 66 lokalitách, ktoré sú financované z plánu obnovy.

Žilinská univerzita v analýze zafixovala 105 ambulancií záchrannej zdravotnej služby v daných lokalitách, ktoré už budú nemenné. Ďalších 216 sídiel staníc rozdelila univerzita podľa matematického modelu.

Jankculík však tvrdí, že napríklad v Námestove záchranná služba nestihne prísť do osem až 15 minút. Podľa odborníka na dobrovoľnú záchrannú službu v novej sieti tiež chýbajú turistické lokality. Turisti podľa neho nebudú mať v zime a ani v lete k dispozícií rýchlu zdravotnú pomoc.

Región Orava má celkovo tri okresy, budú tam pôsobiť len dve stanice záchranky v okresoch Tvrdošín a Dolný Kubín. V krajských mestách je staníc viac. Len Bratislava má celkovo 19 staníc rôzneho druhu záchrannej služby. Banská Bystrica má tri, ďalších 12 majú Košice, Nitra má tri stanice, Prešov zase štyri, Trenčín dostal v sieti dve stanice, štyri má Trnava a rovnaký počet má Žilina.

Miroslav Homola

Zdroj: zdravotnickydenik.cz