Rozhodnuto, záchranka bude mít sídlo u Palmovky, kde bude užívat půlku objektu na 50 let

15.09.2017

Nové sídlo pražské záchranné služby bude v budově Centrum Palmovka, která připadne městské části Praha 8. Včera to řekl pražský radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO).

Objekt byl předmětem sporů mezi Prahou 8, magistrátem a stavební firmou Metrostav, nakonec se podařilo vyjednat dohodu. Sídlo záchranářů bude zabírat polovinu plochy objektu, ve zbytku bude úřad Prahy 8 a komerční prostory. Magistrát dá městské části na stavbu centra dotaci 600 milionů korun, dostavba by měla být hotova do poloviny roku 2019.

Dosud nebylo jasné ani to, komu rozestavěný objekt poblíž stanice metra vlastně patří. S jeho stavbou začala v roce 2014 radnice Prahy 8, pozemek však patří městu a o vlastnictví rozhodoval soud. Nakonec na základě mimosoudní dohody budova připadne městské části, která obdrží dotaci na dostavbu a záchranářům poskytne na 50 let nájem poloviny objektu zdarma.

Dotaci včera schválili pražští radní. Podle Procházky se po půl roce vyjednávání podařilo dospět k řešení, které vyhovuje všem. „Kdybychom stavěli na zelené louce, tak třeba v Troji, kde se o sídle uvažovalo, by investice vyšla asi na 950 milionů,“ řekl. Přidělení peněz musí ještě schválit zastupitelé.

Peníze poskytne magistrát Praze 8 ve třech splátkách. První bude ve výši 300 milionů korun, další dvě radnice obdrží poté, co doloží, že předchozí prostředky vyčerpala. Částka 600 milionů odpovídá zhruba polovině z původně vysoutěžené ceny na stavbu objektu. Jednou z podmínek pro udělení dotace je dokončení budovy nejpozději 30. června 2019.

Záchranáři nyní vlastní budovu nemají a jsou v pronajatém a nevyhovujícím domě v Korunní ulici. Výstavbu centrály připravuje magistrát od roku 2005, věc několikrát odložil. Naposledy chtěl sídlo stavět v Troji nedaleko výjezdu z tunelu Blanka. Místní radnice se ale postavila proti, vadil jí předpokládaný nárůst dopravy i umístění strategicky důležitého objektu v záplavové zóně u Vltavy.

Budovu na Palmovce původně městská část stavěla jako svoje sídlo. Stavbu centra za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 v roce 2010, stavět se začalo v roce 2014. V současnosti stavební práce kvůli právním sporům stojí.

ČTK