Sanitkám chybějí lékaři. Poslanci chtějí do záchranné služby vpustit více nováčků

16.05.2018

Nedostatek lékařů u záchranných služeb chtějí poslanci řešit tím, že do sanitek pustí více lékařů bez plné kvalifikace. V současnosti musí mít mladí lékaři-záchranáři garanta, který slouží na téže základně. Pokud by poslanci prosadili svůj návrh, změnilo by se to.

Zákon předpokládá, že pokud u záchranné služby slouží mladý lékař bez atestace, může působit pouze pod dohledem zkušeného kolegy. Záchranné služby ve všech krajích však trpí nedostatkem lékařů. A těch mladých jezdí v sanitkách jen asi 60 z necelé tisícovky lékařů působících u záchranky.

Někteří experti se domnívají, že je to i důsledek poměrně restriktivních pravidel, která se týkají nezkušených lékařů a jejich závislosti na starších doktorech. „Předpis nepřipouští, že by mohli kolegu konzultovat po telefonu z jiného stanoviště,“ poukázal prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý

Ve sněmovně vzniká novela, která by podmínku společné základny vypustila. Záchranky by se tak více otevřely lékařům bez atestace. „Pro  záchrannou službu je atraktivní, aby tam přilákali mladé lékaře ještě dříve, než budou plně erudováni, protože pak by mohli jít do nemocnic,“ domnívá se náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Mohlo by se rozšířit i sdílení lékařů mezi nemocnicemi a záchrannou službou, které zatím funguje pouze v Jičíně. „Přes den je lékař zaměstnán v nemocnici a vyjíždí na výjezdy záchranné služby,“ shrnul princip ředitel liberecké záchranky Luděk Kramář.

Záchranným službám chybějí lékaři ve všech krajích, krize je napříč republikou různě velká. V Praze se nedostávají pouze tři lékaři-záchranáři, ale v jižních Čechách nebo Moravskoslezském kraji by záchranky potřebovaly hned 60 lékařů.

Zdroj + video a statistika: ceskatelevize.cz

Ježek

• Jan Žoha Reagovat 18.05.2018
    Koukám, že v poslanecké kantýně opět frčí koláčky z Amsterdamu.
    Je jen jediné řešení, a to kapitalistické, v rytmu tržního hospodářství...ŘÁDNĚ ZKUŠENÉ LÉKAŘE ZAPLATIT...a oni dojdou...možná. I když v současnosti není třeba tolik lékařů na ZZS , jak se domníváme. Je jen nutné najít ty kvalitní, kteří UM rozumí a královsky je zaplatit. Ti pak mohou být k dispozici na telefénu zdravotnickým záchranářům (stejně jako nezkušeným mladým lékařům. Co je však lepší si netroufám vyřknout) a jejich práci jaksi zaštítit a zároveň být k dispozici pro naléhavosti nejvyšší priority. Ale má to háček. Záchranářům by bylo nutné zvýšit kompetence a samozřejmě přidat pár ojro do kapsy, aby si pak záchranáři mohli najmout alespoň obhájce z řad studentů práv. Místo toho, aby lékaři byli hnáni na urgentní příjmy, kde mohou předvést své medicínské nouhau v celé své kráse, tak je stále budeme cpát na "záchranky", které se nám postupně mění, a leckde už i změnily, v předražené drnky. Vždyť již dnes 80% výjezdů obslouží záchranáři. Dalších 10 - 15% se dá vyřešit přes telefén či telemedicínskou HAJ-TEK technologií a na zbylých pět percent je prostě lékař potřeba, ať chceme nebo ne.
  • Lucie Plachá Reagovat 19.05.2018
    Mně se zase líbí, jak vytahujeme ta nejpůvodnější řešení a vydáváme je za HR manažerský objev tisíciletí. No jak je to dávno, co transformace systému ZZS zrušila tyto - dříve celkem běžně se vyskytující - nemocniční RLP a RZP posádky? V časech předkrajských rozhodně sem tam fungovaly, dnes ovšem zatím fungují jen v Jičíně :)
  • Jan Pokorný Reagovat 22.05.2018
    JJ tento systém byl s velkou slávou bohužel zlikvidován, je zajímavé že o situaci v Jičíně hovoří ředitel ZS Libereckého kraje, když VS základna v Jičíně spadá pod Královehradeckou záchranku a pokud vím tak tam jsou v denním režimu dva lékaři jeden kmenový a jeden na výpomoc na 1/2 z odd ARO... A perlička na konec s kým chtějí ty lékaře sdílet, když se v nemocnicích nezastaví a je jich tam ještě větší nedostatek než na ZS? Tragedií je, že než by dali do rukou pravomoc zkušeným záchranářům a více rozšířili telefonickou asistenci jim od zkušeného kmenového lékaře ZS tak raději vypustí cokoliv co má ještě mokrý snad zatím aspoň z EU fakulty diplom..., jen politikum, prostě volič doktora chce, tak ho bude kua mít Černí baroni jak vyšití ....