Spolupráce mezi posádkami ZZS a nemocnicemi mezi kraji někdy vázne

18.08.2010

Spolupráce mezi posádkami ZZS a nemocnicemi mezi kraji někdy vázne

Jeďte jinam, nejste náš pacient

Ten případ se stal letos v květnu. Záchranáři se rozhodli kvůli vážnému stavu pacienta z Králík zvolit rychlejší a pohodlnější trasu a s mužem v bezvědomí odjeli do nemocnice v Šumperku. V soukromé nemocnici patřící společnosti Agel je ale podle lékařky ze záchranky odmítli zdravotníci přijmout. "S pacientem jsme museli jet do Olomouce," řekla lékařka Libuše Kalinová.

Podle ní to navíc není jediný případ, kdy měli zdravotníci sousední nemocnice k přijetí přespolního pacienta výhrady. Nemocnice však o podobných problémech neví a nařčení se brání. „Spolupráce s pardubickou záchrankou je bezproblémová. Díky vzájemné spolupráci a dobré komunikaci jsme se s žádným zmiňovaným případem nesetkali. Případné odborné medicínské záležitosti odmítáme řešit přes média,“ uvedla v tiskovém prohlášení nemocnice.

Jenže záchranáři z Králicka mohou jmenovat další případy, kdy málem cestovali s pacientem jinam. „Začátkem roku jsme tam vezli muže z Králicka s krvácením do mozku. Aro mělo problém ho přijmout a pacientovi nepomohlo ani to, že byl známý jejich ředitele. Nyní tam jezdíme jen ve výjimečných případech,“ řekla Kalinová. Problémem se bude zabývat i Pardubický kraj, který záchranku zřizuje. „Chystám se s ředitelem šumperské nemocnice sjednat schůzku. Oblast Králicka má spádově blíž do Šumperka, proto by bylo vhodné, abychom se domluvili,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová. V hornaté oblasti Králicka to nyní zdravotníci řeší výpomocí soukromé zdravotní dopravní služby. V praxi to vypadá tak, že se o pacienta postarají na místě záchranáři a pokud to jeho zdravotní stav dovoluje, do spádové nemocnice ho odveze soukromá sanita.

Zdroj: zdn.cz