Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Spor o nové dojezdové časy ZZS

06.08.2008

.

Julínek slibuje nemožné, tvrdí o reformě šéfové záchranek




iDnes.cz 5. srpna 2008 17:37

Rozšiřujeme síť záchranných služeb, chlubí se vládní ODS na obřích billboardech. V předvolební kampani tak využila jeden z reformních návrhů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Podle mnoha šéfů záchranek ale ministr v některých bodech slibuje nesplnitelné.


Ministr Julínek se v reformě zdravotnických záchranných služeb (ZZS) zaměřil především na navýšení počtu stanovišť sanitek o 44. Počítá také se změnou systému financování a dojezdové doby sanitky k pacientovi.

Všichni ředitelé záchranných služeb, které iDNES.cz oslovil, se s Julínkem shodují na jediném - zákon o záchranných službách je potřeba, protože dosud neexistovala legislativní norma, která by ošetřovala péči o pacienty v čase, než se dostanou do nemocnice.

Tím ale nadšení končí. Jejich nevoli vyvolaly především navrhované limity pro dojezd záchranek, jimiž se ODS chlubí v kampani před podzimními volbami. "Důsledně vymáhaný interval dojezdu stanovený pro jednotlivé oblasti 5-20 minut podle rizik a hustoty osídlení je dalším aspektem jasné definice nároku pacienta - pojištěnce," hlásají billboardy.

Limity dojezdu diskriminují pacienty
Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze je nové nařízení diskriminační pro pacienty i pro záchranky. "Takhle to vypadá, že některý občan má právo na pět minut a druhý na dvacet jen proto, že se narodil nebo žije jinde než někdo druhý," sdělil iDNES.cz.

Nyní je dojezdový čas stanoven vyhláškou jednotně na patnáct minut. Limit už tedy existuje, vyhláška ale připouští výjimečné případy, kdy nemusí být dodržen. Jednou z nich jsou třeba živelné katastrofy. Jednotný limit bývá i v zahraničí.

"Navrhované ustanovení je absurdní a pro nás velmi nebezpečné," upozorňuje šéf liberecké záchranky Zdeněk Kubr. Podle něj může nastat i situace, kdy má dispečink vyjíždět na více míst, než kolik má k dispozici sanitek. "Posádek je vždy jen omezené množství," říká.

Záchranky se bojí pranýřování
Porušení by navíc mohlo podle lékařů vést k žalobám na záchranky ze strany občanů. "Tyto intervaly by do zákona neměly přijít, protože je tím jednoznačně dán prostor k ‚pranýřování' ZZS," je přesvědčený Marek Obrtel z pardubické záchranky.

Ani po zavedení limitu se podle záchranářů nedá předejít případům, kdy se jej z objektivních příčin nepodaří dodržet. "Důležitější je fakt, aby posádka vyjela co nejdříve a udělala vše pro to, aby byla u pacienta včas. Proto bych limit vůbec nedával," sdělil prezident Komory záchranářů Zdravotnických záchranných služeb Drahomír Sigmund.

Také spodní limit pěti minut, se kterým se počítá ve větších městech, je podle mnohých nereálný. Například v Praze je v současné době průměrná doba dojezdu kolem sedmi minut. "Už zhruba pět let se nám ji nedaří zkrátit. Domnívám se proto, že hranice pod sedm minut je za současných podmínek nereálná," tvrdí Schwarz.

S tím souhlasí i ředitel moravskoslezské záchranky Roman Gřegoř, podle kterého má každá oblast své specifické a rizikové parametry.

Odborovému svazu zdravotnictví vadí zejména prodloužení horní hranice o pět minut oproti vyhlášce. "Rozdíl pěti minut je pro pacienty kritický. Člověk se srdeční zástavou zcela jistě po pěti minutách zemře," argumentuje místopředsedkyně svazu Dagmar Žitníková.

Ministerskému návrhu a stanoveným limitů důvěřují na jižní Moravě. "Domnívám se, že to je vhodné. Konkrétní interval dojezdu pro jednotlivé oblasti vychází z podrobných analýz," sdělil náměstek ředitele jihomoravské záchranky Rostislav Verner.

Zákon prý bude možné obejít
Analýzy pro stanovení limitů podle ministerstva vycházejí především z počtu výjezdů, zohledňují se ale i další okolnosti. Mezi nimi jsou kvalita silnic, členitost terénu nebo počet obyvatel.

Objevila se i obava, že přísný zákon bude nutit záchranáře k "falšování" časů. "Návrh počítá dobu dojezdu až od chvíle předání požadavku posádce. Nyní to je hned od zavolání na tísňovou linku. Zákon tak půjde obejít tím, že předám posádce požadavek až ve chvíli, kdy už bude na cestě k události," řekl iDNES.cz zdroj ze záchranky.

Ministerstvo zdravotnictví výtky odmítá. "Limit dvaceti minut bude platit jen pro několik míst, kde je nyní dojezdnost vyšší než půl hodiny, a služby se tedy výrazně zlepší," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

V současné době žije podle údajů ministerstva zdravotnictví mimo dosah záchranné služby do patnácti minut 1,3 milionů lidí, zatímco po zvýšení počtu stanovišť by to mělo být pouze 150 tisíc lidí.

Záchranářům vadí například také to, že reforma neřeší problematiku letecké záchranky či mezinárodní spolupráce v případě zásahů poblíž hranic.

Všechny své připomínky už předložili ministerstvu. Návrh zákona je nyní v připomínkovém řízení, o změnách bude ministerstvo se záchrankami jednat 11. srpna. Julínkův úřad tvrdí, že to s výhradami záchranářů nebude tak horké. "Na přípravě zákona se podílejí, máme od nich v drtivé většině pozitivní reakce," sdělil Tomáš Cikrt.

Zdroj+ mapka plánovaných stanovišť : iDnes.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.