Stanovy komory nově umožňují členství i bez přímého výkonu profese

15.05.2012

Stanovy komory nově umožňují členství i bez přímého výkonu profese

KZ ZZS ČR má nové Stanovy a nový Volební řád

Na VII. Sněmu Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky, který se konal v Olomouci, dne 30. 3. 2012 došlo kromě zvolení nového vedení KZ ZZS ČR také k velkým změnám ve stanovách KZ ZZS ČR a ke změně volebního řádu.

Platnost změn ovšem nemohla nastat okamžitě, neboť v případě stanov je zapotřebí tyto změny do stanov nejdříve zapracovat a poté odeslat na Ministerstvo vnitra České republiky k jejich schválení. To jsem učinil a dne 7. 5. 2012 nám byly Stanovy KZ ZZS ČR z Ministerstva vnitra ČR potvrzené a bez výhrad vráceny.

Dovolte, abych vás informoval, že nové STANOVY KZ ZZS ČR a nový VOLEBNÍ ŘÁD KZ ZZS ČR jsou umístěny v záložce DOKUMENTY, kde si je můžete nastudovat.

Platnost obou dokumentů je od 7. 5. 2012, kdy nám byly, jak píši nahoře doručeny potvrzené změny Stanov Ministerstvem vnitra České republiky.

Ve stanovách jsou hlavní změny v ČLENSTVÍ a také v bodech, které mají souvislost s volbami orgánů.

Nově se může stát členem KZ ZZS ČR například každý, kdo získal odbornou způsobilost zdravotnického záchranáře, ale profesi z nějakého důvodu nevykonává. Dále je tam institut pozastaveného členství a jiné.

Volební řád KZ ZZS ČR je pro příští volby většinový, to znamená, že napříště už budou delegáti sněmu volit zvlášť PREZIDENTA, zvlášť VICEPREZIDENTA a zvlášť další členy vedení. Stejně tak budou volit zvlášť PŘEDSEDU Revizní a kontrolní komise (RKK) a zvlášť další členy komise.

Do současnosti delegáti sněmů vždy volili celé předsednictvo a celou komisi a tak delegáti neměli přímý vliv na to, kdo skutečně bude prezidentem, viceprezidentem a předsedou RKK. Jedná se tak bezpochyby o posílení přímé demokracie v KZ ZZS ČR.

Věřím, že se nám všem bude lépe volit a že to přinese i klid do řad uchazečů o jednotlivé funkce, protože mimo jiné aspekty tohoto volebního řádu bude moci každý kandidovat jen na takovou funkci, na jakou se sám cítí a kterou skutečně bude mít zájem.