Štěstí, záchranář nebyl v práci, šel jen okolo. Mohl tak ihned pomoci !

10.05.2010

Štěstí, záchranář nebyl v práci, šel jen okolo. Mohl tak ihned pomoci !

Záchranář v Brně vylovil z vody tonoucí se dítě

Tonoucí se dítě zachránil v neděli po poledni v Brně zdravotnický záchranář. Bezvládného těla si všiml u splavu v ulici Tkalcovské. Ihned skočil do vody, vytáhl chlapce ven, a protože nedýchal ani mu nebilo srdce, okamžitě zahájil resuscitaci. Dítěti tak zachránil život, uvedl mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin.

Záchranné službě nahlásili lidé nehodu před třináctou hodinou. Na místo ihned vyjela sanitka. Dorazila čtyři minuty od výzvy, shodou okolností ji však ještě předstihl zaměstnanec záchranné služby, který v tu dobu nebyl ve službě, ale zrovna procházel kolem. Právě ten dítě z vody vytáhl.

"Při příjezdu našeho týmu měl již chlapec obnovenu srdeční akci, zasahující tým dítě zaintuboval, napojil jej na umělou plicní ventilaci s podporou kyslíku, podal veškeré nutné léky a roztoky," popsal Turin. Záchranáři pak chlapce v kritickém stavu převezli na anesteziologicko-resuscitační kliniku do dětské nemocnice.

Zdroj: novinky.cz

P.S. Velké štěstí, že zdravotnický záchranář nebyl na směně, ale šel okolo, jako „civilní“ osoba.

Jinak by totiž musel dle naší nesmyslné legislativy, jejíž status qou někteří velmi významně podporují a brání změnám k lepšímu, pan záchranář před zahájením resuscitace i holýma rukama zavolat nějakému lékaři, aby mu tento postup INDIKOVAL

Ustanovení prováděcí vyhlášky zákona 96/2004 Sb., a sice ustanovení § 17 vyhlášky 424/2004 Sb. říká toto:

(2) Zdravotnický záchranář se v rámci přednemocniční
neodkladné péče, včetně letecké záchranné služby a v rámci
akutního příjmu, podílí bez odborného dohledu na základě indikace
lékaře
na poskytování diagnostické a léčebné péče. Přitom zejména

a) provádí kardiopulmonální resuscitaci s použitím ručních křísicích vaků, včetně defibrilace srdce,
b) zajišťuje dýchací cesty dostupnými pomůckami, zavádí a udržuje
inhalační kyslíkovou terapii, zajišťuje přístrojovou ventilaci
s parametry určenými lékařem, pečuje o dýchací cesty pacientů
i při umělé plicní ventilaci,
c) ……………..

Je to celkem síla, učíme obyčejné lidi na různých školeních, v autoškolách atd., aby v případě nálezu člověka v bezvědomí s poruchou dechu a oběhu zahájili laickou KPR, nebo alespoň nepřímou masáž srdce. Aby to dělali sami od sebe bez INDIKACE do příjezdu ZZS. Vyškolený záchranář si ovšem pro INDIKACI zavolat musí, aby neporušil!