Třetina sanitek v ZZS ZK je zastaralá

12.05.2008

.

Třetina sanitek ve Zlínském kraji je v nevyhovujícím stavu

Publikováno dne: 12.5.2008, Zdroj: ČTK

Více než jedna třetina sanitek Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje dosluhuje a je v nevyhovujícím stavu. Záchranáři mají k dispozici 45 vozů, z nichž 17 je starší šesti let, některé dokonce slouží už 15 let. Sanitky přitom podle záchranářů zastarávají po čtyřech letech. Hejtmanství proto letos nakoupí pět nových vozů za téměř 15 milionů korun. ČTK to řekl krajský radní pro zdravotnictví Bronislav Fuksa.

Záchranářům se zatím nestalo, že by špatný technický stav ohrozil zdraví člověka a výrazně zkomplikoval jejich službu. Někdy je však velmi náročné se staršími vozidly k pacientovi přijet. Problémy mají zejména sanitky ve vyšších polohách, které nemají pohon na všechna čtyři kola.

Zlínský kraj se proto snaží vozový park postupně obnovovat. Například ještě před dvěma lety byla ve špatném technickém stavu více než polovina aut. "Před třemi lety jsem řekl, že bych nerad, abych vyřazoval sanitku, která je čtyřiadvacet let stará a sotva se k pacientovi dostane. Nesmí jít jen o vozidlo, které převáží pacienta, ale záchranářům musí poskytnout také dostatečný komfort s kvalitními přístroji pro záchranu lidského života," doplnil Fuksa. Podle něj se kraj co do kvality a stáří sanitek řadí v České republice na třetí místo.

Letos nakoupená vozidla budou nasazena do problematičtějších lokalit, starší se pohybují například ve Zlíně.

Počty výjezdů záchranářů rok od roku stoupají. Zatímco ještě v roce 2004 dispečeři zaznamenali 33.392 výjezdů, loni to už bylo 40.210. Sanitky ročně najedou asi 35.000 kilometrů.

Zdroj : zdn.cz