Tři podobné projekty se zaměřením na edukaci KPR žáků základních škol

22.10.2011

Tři podobné projekty se zaměřením na edukaci KPR žáků základních škol
Členové komory si jistě vzpomenou, že jsme na VI. Sněmu KZ ZZS ČR po velmi emotivní přednášce Jirky Kabáta ze ZZS ASČR, který na naši konferenci o den dříve popisoval resuscitaci vlastní dcery v domácích podmínkách bavili o projektu, který po této vlastní zkušenosti Jirka Kabát připravuje. Připravovaný projekt ponese název Pět minut naděje.

V posledním období jsem ale již zaregistroval další dvě velmi podobné či obdobné aktivity, které už jsou v chodu. O té první, která běží v Moravskoslezském kraji pod názvem První pomoc = šance na život a na které se také výrazně podílí člen naší komory Mgr. Radim Holek jsem vás více než pře měsícem informoval v aktualitě dne 11. září 2011.

Včera při sledování on-line přenosu konference z Pelhřimova jsem zaregistroval další projekt s velmi pěkným názvem Na hřišti i na vodě být s dětmi vždy v pohodě, který ukazuje kardiopulmonální resuscitaci podle nových doporučení Evropské rady pro resuscitaci Guidelines 2010 u dospělého, dítěte a kojence a resuscitace s podporou AED.

Tento výukový materiál vznikl ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou JmK a měl by přispět ke zvýšení znalosti pedagogů o první pomoci a přispět tak ke zvýšení kvality výuky první pomoci na II. stupních ZŠ a SŠ v souladu s požadavky Rámcově vzdělávacích programů.

Myslím že je velmi dobře, že jsou mezi námi lidé z řad odborné společnosti, kteří jsou ochotni se těmto aktivitám věnovat. Poslední dobou jsme totiž byli čím dál častěji svědky toho, že mezi lidmi je všeobecná nechuť a neochota pomoci člověku v bezvědomí (krom obligátního alibistického zavolání na 155), která z velké většiny pramenila z neznalosti první pomoci mezi laickou veřejností a strachem, že postiženému více ublíží než pomohou.

Video projektu o kardiopulmonální resuscitaci je navíc velmi povedené.