Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Třikrát ze ZZS MSK. Shrnutí práce 2013 a prezentace ZZS v roce 2014

21.05.2014

Třikrát ze ZZS MSK. Shrnutí práce 2013 a prezentace ZZS v roce 2014

Moravskoslezští záchranáři patří k nejvytíženějším v republice

 

Více než stotisíckrát vyrazili loni do terénu zdravotničtí záchranáři Moravskoslezského kraje. Nejčastěji k pacientům s infarkty, mrtvicemi, k úrazům a zraněným při nehodách. Po Praze patří právě moravskoslezská záchranka, oficiálně Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje (ZZS MSK), k nejvytíženějším v zemi.

 

V roce 2013 vyjíždělo k pacientům celkem pětašedesát posádek ve 104 226 případech. Sanitní vozy denně v průměru zasahovaly 284krát, vrtulník letecké záchranné služby uskutečnil celkem 592 záchranných misí.

Příjezd do dvaceti minut

Krajská záchranka působí na území šesti okresů – Bruntál, Frýdek­Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava. Vznikla v roce 2004 sloučením jednotlivých okresních záchranných služeb. Záchranáři mají na starosti spádovou oblast o rozloze 5,5 tisíce čtverečních kilometrů a s milionem a čtvrt obyvatel.

„I když nový zákon o zdravotnické záchranné službě limit dojezdu prodloužil z patnácti na dvacet minut, reálně dochází ke zkracování dojezdových časů,“ konstatuje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Moravskoslezský kraj, coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun. Jen příspěvek na provoz v letošním roce převýší částku 333 milionů korun, dalších 2,5 milionu pak kraj záchrance přidává na zajištění pohotovostní služby.

Jak Martinek upřesnil, zdravotnická záchranná služba je krajem financována jen z 61,5 procenta, zbylé finanční prostředky tvoří výnosy z činnosti samotné organizace.

Na nové sanitky

„Letos plánujeme také další investice, budeme mimo jiné usilovat o osmdesátimilionovou dotaci z Integrovaného operačního programu. Reagovali jsme tak na výzvu ministerstva pro místní rozvoj. Tyto peníze chceme použít na zkvalitnění technologického vybavení záchranářů – pořídit další sanitní vozidla za 65 milionů korun a 15 milionů investovat do oblasti E­health,“ říká Jiří Martinek.

V rámci tohoto projektu mají být rozšířeny podmínky pro efektivnější přenos informací mezi záchrannou službou a ostatními zdravotnickými zařízeními. Jde například o sdílení dat o pacientech, potřebné pro urgentní ošetření, a také dat o volných kapacitách zdravotnických zařízení pro efektivnější řízení převozu pacienta.

Dalšími deseti miliony korun podporuje kraj také provoz Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v Ostravě, na jehož financování se podílí bezmála třiceti procenty. Právě ze zdejšího operačního střediska jsou k jednotlivým případům vysílány výjezdové skupiny po celém kraji. Lidé, kteří vytočí číslo 155, hovoří právě s ostravskými operátory. Na pracovišti se jich v každé směně střídá po osmi.

„Fungující informační systém, který propojuje všechny složky integrovaného záchranného systému, pak podporuje kraj z rozpočtu dalšími 34 miliony korun,“ dodává Martinek.

Iva Mušálková, Regionální deník

 

 

Zachraň život s Kryštůfkem - akce Ostrava

 

Od ranních hodin až do podvečera probíhala dnes (15.5.) v ostravském Avion Shopping Parku velká akce s názvem „Zachraň život s Kryštůfkem“. Organizátory byla Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, spolu s partnerskou společností Kapitol, a.s. Odbornou garanci poskytla Česká resuscitační rada. Událost podpořil také Moravskoslezský kraj.

 

„Zachraň život s Kryštůfkem“ je celostátní projekt, který bude probíhat až do října jednotlivých  krajských městech. Ostrava se stala symbolicky prvním místem, kde řetěz akcí započal. Právě Moravskoslezští záchranáři totiž spolupráci na projektu před třemi lety zahájili a právě v jejich vozidlech se plyšová postavička Kryštůfka objevila nejdříve.

Zahájení této výjimečné události se po osmé hodině zúčastnil i náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví, Ing. Jiří Martínek. Dopolední hodiny byly na místě konání zasvěceny především práci se školními kolektivy. V rámci této části se akce zúčastnilo přibližně tři sta dětí. Na jednotlivých stanovištích se však do programu zapojovali také dospělí nebo rodiče s dětmi, kterých v dalších hodinách neustále přibývalo. Přičteme-li odhadnutý počet asi šesti set odpoledních účastníků, dnešní akce pomohla naučit se správně poskytnout první pomoc přibližně tisícovce dětí a dospělých. 

Cílem akce bylo informovat a edukovat veřejnost o potřebě základní první pomoci v situaci selhání krevního oběhu. Veškeré aktivity tedy proto byly zaměřeny právě na tuto problematiku a osvojení si znalostí i praktických dovedností základní resuscitace. Návštěvníci byli na jednotlivých stanovištích seznámeni s touto problematikou z různých úhlů pohledu: Pod vedením instruktorů záchranné služby se zapojili do praktického nácviku resuscitace, viděli ukázky profesionální záchrany týmem ZZS, věnoval se jim zkušený operátor linky tísňového volání. Shlédli instruktážní video, mohli si formou testu vyzkoušet své znalosti základní první pomoci, prohlédnout si vybavené vozidlo záchranářů a probíhaly i další aktivity. Úspěšní laičtí zachránci byli odměněni drobnými dárky, jednou z cen byla také možnost odpolední exkurze do prostor přilehlého výjezdového centra ZZS a HZS.

FOTOGALERIE

 

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

 

 

Děti z mateřské školy navštívily záchranáře v Opavě

 

Záchranáře ZZS MSK na jejich základně v Opavě dnes (19.5.) dopoledne navštívily děti z nedaleké mateřské školy. Účelem jejich návštěvy bylo dozvědět se něco o práci záchranářů, seznámit se s jejich vybavením a také si vyzkoušet, jaké to je být na palubě plně vybaveného vozidla zdravotnické záchranné služby.

 

Malým návštěvníkům se trpělivě věnovala posádka záchranářů. Děti si mohly na chvíli prožít situaci simulovaného ošetřování – naložení na nosítka, základní diagnostické metody, které zdravotníci v praxi provádějí. Samy byly nejen diváky, či pacienty, ale záchranářům také zdatně pomáhaly při ošetřování svých kamarádů. Následovala prohlídka ambulantního prostoru záchranářského speciálu a chybět přirozeně nemohlo ani vyzkoušení si sedačky řidiče v přední části vozu.

Pomocí hry se děti dozvěděly základní informace o ošetření v případě náhlého onemocnění nebo úrazu, ale záchranáři je ve spolupráci s jejich pedagogickým doprovodem také poučili ohledně použití tísňového čísla 155. Malí návštěvníci se mohli seznámit i s „průvodcem“ a kamarádem, jehož skuteční dětští pacienti na palubě sanitního vozidla mohou dostat. Jde o plyšovou hračku „Kryštůfka záchranáře“, kterou posádky ZZS používají v případech, kdy je zapotřebí navázat s dětským pacientem kontakt, získat anamnestická data, připravit na výkon nebo jej prostě zklidnit a potěšit, je-li úzkostné.   

Jarní měsíce jsou pro záchranáře typické návštěvami dětí školního věku, ale i těch menších. Přes svou vytíženost se požadavkům na exkurze snaží zdravotnická záchranná služba vyjít vstříc, protože jde o jednu z preventivních aktivit a výbornou možnost edukace dětí.       

 

 PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.